Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. 10 Yaş Boy Kilo Oranları

10 Yaş Boy Kilo Oranları

admin admin -
72 0

10 yaş boy kilo değerleri ebeveynlerin çocukları için en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Her çocuğun ayrı bir fiziksel karakteri olduğu göz önünde bulundurulduğunda her çocuğun kilosunun aynı olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Bu dönem için verilen değerler ortalama değerlerdir. Çocukların bu değerlerin belirli düzeylerde altında veya üstünde olmaları herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Fakat boy ve kilo değerleri anormal seviyelerde seyrediyorsa çocukların bir uzman tarafından muayene edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu değerlerin anormalliği ilerleyen dönemlerde bazı hastalıklarla karşılaşılmasına sebep olabileceği gibi, önlem alınması gereken durumlar olabilir.

10 Yaş Kız Çocuklarında Boy ve Kilo Hangi Değerlerde Olmalıdır? 

10 yaş için boy kilo değerleri çocukların cinsiyetlerine göre değişiklik gösteren değerlerdir. 10 yaş grubunda bulunan kız çocuklarının boy ve kilo değerlerinin normal seviyelerde sayılabilmesi için yaklaşık 139 cm uzunluğunda ve 32 kg civarlarında olmaları gerekir. Bu değerlerin çok üstünde ya da altında olmaları normal ve sağlıklı değerlerde olmadıklarını gösterir. Sizin de çocuğunuzda böyle bir anormallik gözlemeniz durumunda en kısa süre içerisinde bir uzman görüşü almanız gerekmektedir.

Çocukların değerlerindeki anormallik bazı hastalıkların habercisi olabilir. Çocuklar bu dönem oldukça hızlı büyümektedir. Bu sebeple beslenmelerine en önem gösterilmesi gereken zamanların arasında 10 yaş dönemi gelmektedir. Yaşam ve beslenme düzenleri çocukların kilo ve boyları ile direkt olarak ilişkilidir.

10 Yaş Erkek Çocuklarında Boy ve Kilo Hangi Değerlerde Olmalıdır? 

10 yaş erkek çocukları için Dünya Sağlık Örgütü tarafından normal bulunan değerler boy olarak 138-139 cm civarlarında ve 32 kg aralığında bulunmalarıdır. Kız ve erkek çocuklarında bu dönem çok büyük farklılıklar meydana gelmese de, kendilerine dair değişiklikler bulunur.

İlginizi Çekebilir;  Anne adayları için gebelikte yapılmaması gerekenler: Doğum öncesi dikkat edilmesi gerekenler

10 yaş boy kilo sorunları arasında bulunan çocukların boy ve kilo değerlerinin çok düşük ya da çok yüksek olması durumunda çocukların muayene edilmesi gerekir. Bu değerlerin sık aralıklarla ölçülmesi sağlıklı bir gelecek için büyük önem taşımaktadır. Değerlerin olması gereken seviyelerinden uzak olması hastalıkların habercisi olabilir. Bunların haricinde çocukların beslenmelerine ve düzenlerine önem göstermekte gelişim açısından çok önemlidir. İşlenmiş, paketli gıdalardan uzak durmak, besin tercihlerini sebze ve meyvelerden yana yapmak çocukların gelişimi için fayda sağlayacak seçenekler arasında bulunur. Bu dönem çocukların spor gibi fiziksel aktivitelere yönlendirilmesi de gelecek yıllar için oldukça önemlidir. Çocukların bu dönem sosyalleşmeleri de kilo ve boy değerleri ile bağlantılı olan önemli bir etkendir. Çocukların sağlıklı bir gelişim sağladıklarından emin olmak için, onların özgür birer birey olduklarını unutmadan gözlem altında tutmak gerekir.

İlgili Yazılar