Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. 11 Yaşındaki Çocuğun Boyu Kaç Olmalı?

11 Yaşındaki Çocuğun Boyu Kaç Olmalı?

admin admin -
69 0

11 yaşındaki çocuğun boyu için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan bazı değerler bulunmaktadır. Özellikle çocukları 11 yaşına gelen ebeveynler bu değerleri merak ederek, araştırma yapmaktadırlar. Çocukların gen haritaları, fiziksel özellikleri ve yaşam tarzları boylarını direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple 11 yaşındaki tüm çocukların aynı boyda olmalarını beklemek doğru olmayacaktır. Cinsiyet gibi etkenler de boy konusunda farklılıklar yaşanmasının sebepleri arasında bulunur. Belirlenmiş olan bu düzeylerde bulunan çocukların boy değerleri normal olarak kabul edilir.

11 Yaşındaki Kız ve Erkek Çocuğunun Boyu Nasıl Olmalı?

11 yaşındaki çocuk için boy oranları içintek bir doğru cevap bulunmamaktadır. Çocukların boylarında değişim yaşanmasına sebep olan pek çok farklı etken bulunur. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınlamış olduğu oranlara göre 11 yaşındaki çocukların boy oranları 143.8 cm civarlarında olmalıdır. Bu oranlar ortalama şekilde verilmiş olup, bu yaş gruplarında kız ve erkek çocuklarında büyük farklılıklar göstermez. Çocuğunuzun bu ortalamadan belirli düzeyde daha kısa ya da daha uzun olması sağlık açısından bir problem teşkil etmeyecektir. Fakat değerlerde anormallik gözükmesi durumunda ebeveynlerin çocuklarını uzman bir hekime muayene ettirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu anormal değerler bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi, önlem alınması gereken durumları da içerebilir.

11 Yaşında Boy Uzaması İçin Neler Yapılabilir?

11 yaşındaki çocuğun boyu hayatının belirli bir dönemi boyunca uzamaya devam eder. Genetik farklıklar çocukların boyları adına en belirleyici etken olsa da, gelişim bazı aktiviteler ile desteklenebilir. Çocukları bu dönemde spor aktivitelerine yönlendirmek gelişimleri açısından tavsiye edilmektedir. Bu dönemde çocukların beslenmelerine dikkat etmeleri de gelişimleri açısından çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir;  Bebeklerde Sevgi ve İlgiden Beslenmek

Beslenme listelerinde yoğunluklu olarak süt, peynir ve yoğurt bulunması gerekir. Bu besinler içlerinde bulunan yüksek kalsiyum oranı ile çocukları kemik gelişimlerine, dolayısıyla boylarının uzamalarına yardımcı olacaktır. Çocukların düzenli şekilde uyumaları ve uyku sürelerine dikkat edilmesi de gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Lahana, incir, balık gibi besleyici değeri çok yüksek besinleri tüketmek de 11 yaşındaki çocukta boy uzaması için etkili olacaktır. Bu dönem çocukların sevdikleri aktivitelerin ne olduğuna karar vererek, onları bu aktivitelere yöneltmek oldukça önemlidir. Spor aktivitelerini ve egzersizleri hayatlarına bu dönemle birlikte katan çocukların boyları diğer çocuklara oranla çok daha fazla uzamaktadır. Düzenli spor yapmak çocukların disiplini ve düzeni de küçük yaşta öğrenmelerine de yardımcı olmaktadır. Çocukların boylarının uzamasının ergenlik dönemiyle direkt olarak bağlantılı olması sebebiyle, 11 yaşındaki çocuklar bu gibi etkenlere dikkat edilerek bir süre daha uzayabilir.

İlgili Yazılar