Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Altın öyle bir duruma geldi ki yatırımcılar üzülecek! İşte o tahminler!

Altın öyle bir duruma geldi ki yatırımcılar üzülecek! İşte o tahminler!

Yatırım yapanları üzecek olan yeni bir haber daha yapıldı. Altın fiyatları ile ilgili önemli tarihler verildi. Bu tarihlere dikkat edin!

admin admin -
50 0

ABD’nin Merkez Bankası olan FED tarafından gelen açıklamalar birçok vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Bu tarihlere dikkat etmeniz durumunda kazançlı çıkacaksınız. Peki altın ile ilgili son durum ne? İşte haberin devam kısmında önemli tarihler sizlerle…

Altın ile ilgili önemli tarihler neler?

Altın fiyatları ile ilgili önemli tarihler açıklandı. Altın fiyatları yurt içinde TCMB tarafından kontrol edilirken, yurt dışında ise ABD’nin Merkez Bankası olan FED tarafından yönlendirilmektedir. Geçtiğimiz aylar içinde faiz oranlarını es geçen FED, iki kere daha faiz arttırımlarının olacağına dair açıklama yaparak ons altında fiyatların 3,5 ayın en düşük seviyesinde olacağının dikkatini çekti. 1621 TL’ye yükselen gram altın fiyatı serbest piyasalar içinde 1594 TL’ye kadar düşüş gösterdi.

ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell, yıl içinde iki kere daha faiz artırımı olacağına dair öngörüleri olduğunu ifade etti. Faiz arttırım süreci ile ilgili konuşan Jerome Powell “bu süreçte uzun bir yol aldık” ifadelerine yer vererek süreç hakkında bilgilendirme yaptı ve şu ifadeleri ekledi. “Komitemizin daha yapacak çok işi var ve biz bu duruma inanıyoruz, fiyat istikrarını eski düzene getirebilmek adına elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” sözleri ile faiz arttırım sürecini değerlendirdi. 26 Temmuz 2023 tarihine ise özellikle dikkat çekti.

26 Temmuz 2023 tarihi kritik!

FED, 15 ay boyunca sürmüş olan sıkılaşmanın ardından 14 Haziran 2023 tarihinde yapmış olduğu toplantı ardından faizlerin 5.00- 5.25 bantlarında sabit tutmak için karar aldı. FED ‘in bir sonraki toplantısının ise 25- 26 Temmuz 2023 tarihleri arasında olacağı belirlendi. Ekonomistlere göre bu temmuz toplantısı piyasalar için oldukça önemli bir seviyeyi göreceği düşünülüyor. Jerome Powell yaptı konuşmasının ardından vermiş olduğu mesajlar ile de ekonomistlerin beklediği düzeyde konuşma yaparak 1948 dolara kadar artış gösteren ons altın fiyatlarını da aşağı çektiğini açıkladı. Altının ons fiyatı ise 14 Mart 2023 tarihinden sonra en düşük seviyesini görerek 1911 dolara düştü.

İlginizi Çekebilir;  Altın fiyatları tarihi zirvelere doğru mu ilerliyor?

İlgili Yazılar