Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Balkonda Sebze Nasıl Yetiştirilir?: İpuçları

Balkonda Sebze Nasıl Yetiştirilir?: İpuçları

Balkonlar nefes almak için evlerin özel alanları olsalar da çeşitli hobi uğraşları için de yarar sunuyor. Evinizin veya işyerinizin balkonunu küçük bir hobi bahçesine çevirerek doğal sebzeler yetiştirebilirsiniz.

admin admin -
77 0

Balkonda sebze bitki toprakları kullanılarak saksı içerisinde yetiştirilmektedir. İnsanların kendi organik ürünlerini üretme istekleri yaşam koşullarını şekillendirmektedir. Birçok evin balkonlarında saksı içerisinde çeşit çeşit ürünlerin yetiştirildiği görülmektedir. Saksı içerisinde istenilen sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Apartman dairelerin yaşam alanlarının kısıtlı olması ve bahçe olmaması nedeniyle insanlar kendi balkonlarında farklı ürünleri yetiştirmektedir.

Balkonda Sebze Yetiştirme İçin Yapılacaklar

Balkonda sebze yetiştirmek için ilk olarak balkonların saksı konulacak alanlarının olması gerekmektedir. Saksı içerisine ekilen sebze tohumlarının büyümesi için belirli bir alana konulması gerekmektedir. Sebzeler su güneş ışığı ile büyümektedir. Aşırı güneşten uzak tutmak gerekir. Her sebzenin ekimi farklı mevsimlerde ve aylarda yapılmaktadır. Ekmek istenilen sebze seçilirken ekim zamanına dikkat edilmelidir. Saksıların sebze büyümesi için elverişli olmaları gerekmektedir. Çok küçük saksı seçimi yerine orta boy bir saksı içerisine sebze tohumu ekilmelidir.

Balkon İçerisinde Sebze Yetiştirme Yöntemleri

Balkonda sebze yetiştiriciliği apartman dairelerinde yaşayan ve bahçeye özlem duyan kişiler tarafından tercih edilerek yapılmaktadır. Sebzeler için bir saksı alınmalıdır. Saksı seçimi önemlidir. Sebzenin rahatça büyüyeceği bir saksı boyutunda olmalıdır. Gün aşırı sulanan sebzelerin ekim zamanları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Organik ürün yeme istekleri balkonlarda sebze ve meyve yetiştirme isteklerini artırmaktadır. Sebzeler doğru dikim yapıldığında ve bakım yapıldığında verim sağlamaktadır. Balkonda saksı içerisinde sebze yetiştirmek için mevsim şartlarına uygun olan sebzeler seçilmelidir.

Balkonda Bitki Yetiştirmede En Çok Tercih Edilen Sebzeler

Balkonda bitki yetiştirmek  için farklı sebzeler ve bitkiler kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan sebzeler maydanoz, biber, roka, nane, domates, yeşil soğan gibi ürünlerdir. Yetiştirilmesi kolay ve fazla ürün veren sebzeler tercih edilmektedir. Doğal yaşama duyulan ihtiyaç ve insanların kendi ürünlerini elde etme istekleri balkonda bitki yetiştirme oranlarını artırmaktadır. Çok sayıda insan tarafından düzenli olarak sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sebze ekimi için saksı alanı belirli olmalıdır. Bir sebze ve bitki yerini sevmesi durumunda daha fazla ürün verebilmektedir. Sulama ve bakımlarına önem verilerek yetiştirilmelidir. Doğru bitki ve sebzeleri seçme aşamaları da önemlidir.

İlginizi Çekebilir;  SON DAKİKA: 2023 Temmuz zammı beklenirken işverenler destekler artacak mı ? sorusunun cevabını merak ediyor.

Evlerin Balkonlarda Saksı İçerisinde Sebze Yetiştirmek

Balkonda sebze yetiştirmek oldukça kolaydır. Sebze ekimi için gerekli olan malzemelerin alınması sonrasında ekimleri yapılmaktadır. Saksı içerisinde ekilen sebzelerin ürün verme zamanları değişmektedir. En hızlı ürün veren sebzeler marul, domates, maydanoz, biber havuç, sarımsak gibi ürünlerdir. Sebzelerin olgunlaşma süreleri de değişiklik gösterebilmektedir. Dört mevsim içerisinde yetiştirilmek istenilen sebzeler üzerine bilgi sahibi olunması önemlidir. Her sebze kendi mevsimi içerisinde ekilmeli ve sebze üzerinden verim alınmalıdır. Sağlığa faydalı organik sebzelerin saksı içerisinde doğru bakımı ile ürün verme süresi kısaltılmaktadır.

İlgili Yazılar