Emkaloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne-Bebek
 4. »
 5. Bebeğinizin Ağlamasını Azaltmak için Neler Yapılabilir?

Bebeğinizin Ağlamasını Azaltmak için Neler Yapılabilir?

admin admin -
71 0

Bebeğinizin ağlaması için temel ihtiyaçlarını kontrol etmek çok önemlidir. Bebeğiniz acıkmış, altını kirletmiş veya bir rahatsızlık hissetmiş olabilir. Bu nedenle öncelikle bebeğinizin temel ihtiyaçlarını kontrol edin ve ona gerekli bakımı sağlayın.

Bebeğinizle ilgilenmek, onun rahatlaması için önemlidir. Bebeğinizin ağlaması durdurmak için onunla konuşun, şarkı söyleyin veya sakinleştirici hareketler yapın. Beyaz gürültü, bebeğinizin de rahatlamasına yardımcı olabilir. Bebek masajı yapmak da bebeğinize rahatlatıcı bir etki sağlayabilir.

Bebeğinizin pozisyonu da onun huzursuzluğunu etkileyebilir. Bebeğinizin rahat ettiği bir pozisyon bulun ve onu o şekilde tutmaya çalışın. Bebeğinizi hafifçe sallamak da onun sakinleşmesine yardımcı olacak bir yöntemdir.

Eğer bebeğinizin ağlaması devam ederse, doktorunuza danışın. Bebeğinizin ağlama nedeni, bir sağlık probleminin belirtisi olabilir.

1. Bebeğinizin Temel İhtiyaçlarını Kontrol Edin

Bebeğinizin ağlaması durumunda, ilk öncelikli yapmanız gereken şey bebeğinizin temel ihtiyaçlarını kontrol etmek olmalıdır. Bebeğiniz aç mı yoksa altını kirletmiş mi, rahatsız bir pozisyonda mı uyuyor diye kontrol edin. Bu ihtiyaçlarının giderilmesi bile bebeğinizin ağlamasını azaltabilir ve onun rahatlamasına yardımcı olabilir. Her bebeğin farklı ihtiyaçları olduğu için, bebeğinizin ihtiyaçlarını anlamak ve buna göre hareket etmek önemlidir.

 • Bebeğinizin yeterli beslenip beslenmediğine dikkat edin ve düzenli şekilde emzirin.
 • Bebeğinizin altını düzenli olarak değiştirin ve kirli altın onun rahatsız olmasına neden olmasına izin vermeyin.
 • Bebeğinizin rahat bir pozisyonda uyuduğundan emin olun, başka bir yerde uyumaya çalışmayın.

2. Bebeğinizle İlgilenin

Bebekler, yakın ve sıcak bir insan teması gereksinimi duyarlar. Bebeğinizle ilgilendiğinizde, ona dokunmak, konuşmak ve onunla oynamak, onun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebeğinizle konuşurken, onunla göz teması kurun ve yüz ifadenizle ona sevginizi gösterin. Ayrıca bebeğinizle şarkı söylemek, ninni söylemek veya onu kucaklamak da onun sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Kendinizi bebeğinize adamak daha az ağlaması ve daha huzurlu bir bebek için önemli bir adımdır.

İlginizi Çekebilir;  Bebekler ve Anneler: Tepkiler ve Bağlanma

3. Sıcaklık Kontrolü

Bebeğinizin uyuduğu oda sıcaklığı, onun rahatlığı ve uyku kalitesi açısından son derece önemlidir. Bebeğinizin ağlaması sıcak ya da soğuk bir ortamda olması nedeniyle olabilir. Bebeğinizin uyuduğu odanın sıcaklığını kontrol etmek için, nem ve ısı ölçer kullanabilirsiniz. Bebeğinizin odası, bebek örtüsünün yanı sıra, oda sıcaklığına uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Genellikle bebekler için uygun olan oda sıcaklığı, 18-21 derece arasındadır.

4. Beyaz Gürültü

Beyaz gürültü, bebeğin uykusunu getirmek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Beyaz gürültü, radyodan yayınlanan bir frekanstır ve bebeğin tahriş olmuş sinirlerini sakinleştirerek onu rahatlatır. Bu yöntem, bebeğinizi uyumadan önce sakinleştirmek için de kullanılabilir. Siz de beyaz gürültüyü deneyebilir ve bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Beyaz gürültü, bebeğin etrafındaki diğer sesleri de maskeleyebilir. Yani, bebeğinizin uyumasını engelleyen diğer dış faktörleri de yok ederek bebeğinizin daha huzurlu ve sakin bir uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Beyaz gürültüyü çalan bir radyoyu bebeğinizin yatağına yakın bir yere koyarak kullanabilirsiniz.

 • Bebeğinizin yatak odasının ses yalıtımını kontrol edin ve gerekiyorsa iyileştirin.
 • Beyaz gürültü kaynaklarını test ederek bebeğiniz için en uygun seçeneği bulun. Bu kaynaklar arasında farklı radyo frekansları, mum ya da su sesleri olabilir.
 • Beyaz gürültü kaynaklarını kullanırken, kaynağı bebeğin yatağından birkaç metre uzakta tutun. Bu, bebeğinizin yüksek sesle gürültüye maruz kalmasını önleyecektir.
 • Beyaz gürültüyü kullanmaya başlamadan önce, bebeğinizin tepkisini gözlemleyin. Bazı bebekler, yüksek sesli seslerden rahatsız olabilirler, bu nedenle beyaz gürültüye isteksiz olabilirler.

5. Bebek Masajı

Bebek masajı, anne ve babaların bebeğine daha fazla zaman ayırarak bağ kurmalarına yardımcı olan bir yöntemdir. Aynı zamanda, bebeğin stresini azaltmak, uykusunu ve sindirimini düzenlemek gibi faydaları da bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  10 Yaş Boy Kilo Oranları

Bebeğinizi masaj yapmadan önce uygun bir ortam hazırlayın. Sıcak ve sessiz bir odada, bebeğinizi rahat bir yüzüstü pozisyonda tutun. Bebeğinizin yüzü sizden uzakta olacak şekilde, hafifçe ovma hareketleri yapın. Parmak uçlarınızı kullanarak, karnını, sırtını, bacaklarını ve ayaklarını masaj yapabilirsiniz.

Bu masaj hareketleri bebeğinizin rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olabilir. Ancak, bebeğinize masaj yaparken, bebeğin cildine zarar vermemek için yeterince yavaş ve dikkatli olun.

Bir bebek masaj kursuna katılarak profesyonel yardım alabilir ve masaj tekniğini öğrenebilirsiniz.

6. Bebeğinizi Sallayın

Bebeğinizi sallamak, ona rahatlaması ve sakinleşmesi için yardımcı olabilir. Yumuşak hareketlerle bebeği sallayarak hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi sallarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. İlk olarak, bebeğinizi tutmak için güvenli ve doğru bir tutuş kullanmanız gerekmektedir. Bebeğin baş ve boyun bölgesine zarar vermemek için başını sabit tutmaya özen gösterin. Ayrıca bebeğinizi sallarken onun narin vücudunu incitmemek için sallama hareketlerinizi yavaş ve dengeli yapmaya özen gösterin.

7. Doğru Pozisyon

Bebeğinizin pozisyonu, huzursuzluğunu ve ağlamalarını etkileyebilir. Bebeğiniz, sırt üstü yatarken ya da karnında yatarak rahat edebilir, ya da kucakta tutulurken daha mutlu olabilir. Bebeğinizin pozisyonunu değiştirerek ona rahat bir ortam sağlamaya çalışın. Ayrıca, bebeğinizin uyuduğu yerin sert ya da yumuşak olmasına da dikkat edin. Bazı bebekler, sert bir yüzeyde uyumayı severken, bazıları yumuşak bir yüzeyde daha rahat edebilir. Denemeler yaparak bebeğinizin hangi pozisyonda rahat ettiğini ve nerede uyumayı sevdiğini öğrenebilirsiniz.

8. Doktora Danışın

Bebeğinizin sürekli ağlama nöbetleri devam ediyorsa ve yukarıdaki yöntemler ile durduramıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bebeklerin ağlama nedenleri genellikle açlık, alt değiştirme veya uyku düzeni bozukluğu gibi basit sebeplerden kaynaklanır. Ancak, bazı durumlarda daha ciddi sağlık problemleri de ağlama nedeni olabilir. Bu nedenle, doktorunuz bebeğinizi muayene ederek ağlama nedenini belirleyebilir ve uygun tedavi yöntemlerini önerebilir.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar İçin Doğru Diş Bakımı Yöntemleri

İlgili Yazılar