Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. Bebek-Çocuk Nefroloji Nedir?

Bebek-Çocuk Nefroloji Nedir?

admin admin -
67 0

Çocuk nefroloji neye bakar sorusu, çocuk hastalıkları alanında araştırma yapan pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Nefroloji tıp konusunda bulunan bir ana bilim dalıdır. 0 – 18 yaş aralığında bulunan ve henüz çocuk olarak sayılan bireylerin böbrek ve üriner sistemlerinde yaşadıkları problemlere çocuk nefrolojisi bakmaktadır. Bu bölüme pediatrik nefroloji adı da verilir. Çocukların böbrek ve üriner sistemleriyle ilgili yaşadıkları problemlerin tanısı bu bölüm tarafından konularak, tedavilerine başlanmaktadır.

Çocuklarda Nefrolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Çocukta nefroloji hastalıkları sıklıkla görülebilen hastalıklardır. Nefrolojik hastalıklar birden çok şekilde bulunur. Çocuklarda yaşanan hastalıkların nefrolojik bir hastalık olarak adlandırılması için böbrek veya üriner sistemlerinde meydana gelmiş olması gerekir. Çocuklarda nefrolojik hastalıklar şöyle sıralanabilir:

  • Böbreklere bağlı parankim hastalığı veya kistik hastalıklar,
  • Glomerül hastalıklar,
  • Tubulointerstisyel hastalıklar,
  • Böbrek tutulmaları.

Bu gibi hastalıkların yaşanması durumunda hastalar nefroloji bölümüne yönlendirilir. Bu bölümde çocuklara gerekli testler yapılır. Bu testler doktorların uygun gördüğü farklı test gruplarını içermektedir. Genellikle bu testler; idrar kesesi ve böbreğin ultrason görüntüleri, idrar testleri ve mikroskobik muayeneleri içerir. Bazı durumlarda uzman hekim hastadan biyopsi gibi numuneler de isteyebilir. Hastalığın tanımının doğru şekilde yapılması ve tedavinin düzgün ilerlemesi için hekim tarafından istenilen tüm testlerin yaptırılması zorunludur. Aksi halde hastalık belirlenirken yaşanacak olan aksaklıklar tedavi sürecini de direkt olarak etkisi altına alacaktır.

Çocukların nefrolojik bir rahatsızlık yaşadıklarının göstergesi olabilecek bazı durumlar vardır. Bu durumların başında idrar kaçırma gelir. Çocukların gündüz veya gece idrarını kontrol etmede problem yaşaması durumu çocuk nefrolojisi bölümünün ilgilenmesi gereken bir hastalık olduğunun habercisi olabilir. Mesanenin işlevsel olarak düzgün çalışamıyor olmasından kaynaklanan bu durumda uzman doktor pek çok farklı nefrolojik test isteyecektir. Hematüri adı verilen idrarda kan görülmesi durumu da çocukların nefrolojik bir problem yaşadıklarının göstergesi olabilir. Bu gibi durumlarda çocukların en kısa süre içerisinde uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi büyük önem taşır. Bu tür hastalıklar erken teşhis yöntemiyle tedavilerinin kolaylıkla gerçekleştiği hastalıklardır.

İlginizi Çekebilir;  Bebeğinizin Uykusuyla Vedalaşın: Kesin Çözüm

Çocuk Nefroloji Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk nefroloji bölümünde bulunan uzman hekimler hastalığın tanısını koymadan önce pek çok farklı test isterler. Hastalara yapılan bu testlerin sonucunda hastalığın tanısı koyularak bir tedavi yöntemi belirlenir. Bu tedavi yöntemleri ilaçla olabileceği gibi hastalığın durumuna ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Böbrekleriyle alakalı çocukların hastalıkları ile ilgilenen bu dal, hayat konforlarının yükselmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar