Emkaloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne-Bebek
 4. »
 5. Bebekler Diş Çıkartma Süreci: Bebekler Diş Çıkartırken Neden Ağlar? Bebeklerin Diş Çıkarmasına Ne İyi Gelir?

Bebekler Diş Çıkartma Süreci: Bebekler Diş Çıkartırken Neden Ağlar? Bebeklerin Diş Çıkarmasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerin diş çıkartma süreci hem bebekler için hem de ebeveynleri için oldukça zorlu süreç olabiliyor. Bu dönem bebekler genellikle 6-12 aylık olduğunda başlar ve 2-3 yaşına kadar sürer. Diş çıkarma süreci her bebekte farklı olabilir. Hatta bazı bebekler için diş çıkarma fark edilmeden geçmektedir. Bebeklerde diş çıkarmaya ne iyi gelir?

admin admin -
33 0

Bir bebeğin diş çıkarma dönemi, genellikle yaşamlarının ilk yılının sonuna doğru başlayan ve yaklaşık 2-3 yaşına kadar süren doğal bir dönemdir.

Bebeklerin diş ve çene yapısı gelişirken süt dişleri çıkmaya başlar. Bu süreç her bebekte farklılık gösterir ve genellikle alt ön dişler ilk başta çıkar. Bebeklerde Diş Çıkarma, ağızda kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

Bebeklerde İlk Diş Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bebeklerde her dişin çıkması için ortalama süre 1-2 haftadır. Diş çıkarma döneminde bebeklerde huzursuzluk, uyku güçlüğü, diş etlerinde kaşıntı, hafif ateş, ishal ve huzursuzluk gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Bebeklerin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarız?

Bebeklerde diş çıkarma sürecinde aşağıdaki belirtiler fark edilebilir:

 • İshal: Bazı bebekler diş çıkarma ishal olabiliyor. Bu durum, tükürük salgısının çoğalmasından kaynaklanabilir.
 • Ateş: Bebekler, diş çıkarmaya başladıklarında hafif ateşlenebilirler. Ama, yüksek ateş olması durumunda başka bir enfeksiyonun belirtisi olabilir ve bu yüzden dikkatli olunmalıdır.
 • Ağrı: Dişlerin diş etleri üzerinde çıkması sırasında bebeklerde ağrı görülebilir. Bu durumda bebekler genellikle huzursuzlanır ve ağlar.
 • Diş Eti Şişmesi: Bebeklerde diş çıkarma sürecinde diş etlerinde şişme meydana gelme olasılığı vardır. Bu şişlik ağrıya ve hassasiyete neden olabilir.
 • Uyku Sorunları: Bebekler, diş çıkarma sürecinde daha fazla huzursuzluk ve uykusuzluk yaşayabilir. Bu durumda ebeveynlerin bebeklerine rahatlatıcı yöntemler uygulamaları tavsiye edilir.
İlginizi Çekebilir;  Yeni Doğan Bebeklerde Kulak Çınlaması: Uzman Görüşleri ve Çözüm Önerileri

Bebeklerde Erken Yaş Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Erken diş çıkarma belirtileri bebekler arasında değişiklik gösterebilir. Bazı yaygın belirtiler şunlardır:

 • Diş eti şişmesi ve kızarıklık
 • Hassasiyet ve rahatsızlık
 • Ağızda kaşıntı
 • Tükürükte artış
 • Huzursuzluk
 • Uyku sorunları
 • Hafif ateş

Her bebekte bu süreç farklılık gösterebilir ve bazı bebeklerde belirtiler daha az belirgin olabilir.

Bebeklerin Diş Çıkarmak Üzere Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bebeğinizin diş çıkarmak üzere olduğunu erkenden anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bebeğiniz diş çıkarmak üzereyse diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Bu belirtiler dişlerin yüzeyini delip çıktığı süreçte daha fazla da artabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Süreci?

Bebeklerde diş çıkarma sırasında ki huzursuzluğunun süresi, bebeklerin diş çıkarma sürecine ve kişisel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle bu süre birkaç gün ila birkaç hafta arasında değişmektedir. Belirtileri, dişin diş etlerinin yüzeye çıktığı dönemde yoğunlaşır ve bu süre genellikle birkaç gün sürer. Bu süre içinde bebeklerde huzursuzluk, uyku problemleri ve iştahsızlık gibi belirtiler çoğalabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ateşi Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde diş çıkarma sürecinde hafif ateş gözükebilir. Ateş, ağızda bakteri birikmesiyle alakalı olabilir. Diş çıkarma ateşi genellikle 1-2 gün sürer ve çok yüksek olmaz. Ateş durumu bebeğin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yüksek ateş veya diğer belirtiler var ise doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir. Diş çıkarma aşamasında bebeklerde farklı belirtiler de görülebilir. Bebeğinizin sağlığıyla alakalı endişe duyuyorsanız doktorunuza danışmanız önerilir.

Bebeklerin Diş Çıkarmasına İyi Gelen Şeyler?

Bebeklerin diş çıkarma ağrısını ve huzursuzluğunu azaltmak için aşağıdaki bazı yöntemleri kullanılabilirsiniz:

 • Soğuk Kompleks (Uygulama): Diş kaşıyıcı oyuncaklar veya buzdolabında bekletilerek soğutulmuş meyve ve sebzeler gibi soğuk ve sert nesneler, bebeğin diş etlerini rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Ağrı Kesici Kremler Ve Jeller: Bebekler için uygun ağrı kesici jeller veya diş eti kremleri kullanabilirsiniz. Bunlar diş etlerine sürülerek ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • Ağrı Kesiciler: Doktorunuzun yönlendirmesi ile bebekler için uygun ağrı kesici kullanılabilir.
 • Ekstra Uyku Ve Sakinleştirici Yöntemler: Bebeğinizin daha fazla uyumasına veya sakinleştirici bir ortamda müzik dinlemesine veya dikkatini başka yöne çekecek oyunlara izin verilebilir. Ayrıca hafif masaj yapmanız da bebeğinizin rahatlamasına sebep olacaktır.
İlginizi Çekebilir;  Bebeğinizin İlk Diş Çıkarma Dönemi: Ağrıyı Hafifletmek için Ne Yapmalı?

Herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

İlgili Yazılar