Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. Beslenmek İstemeyen Bebek Zorlanmalı mı?

Beslenmek İstemeyen Bebek Zorlanmalı mı?

admin admin -
34 0

Bebek beslenmesi ciddiye alınmıyor gibi görünse de aslında çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü beslenmenin temeli bebeklikte geliştir. Bebeklikte nasıl besleniyor ise bir bebeğin ileriki dönemlerinde de öyle olması mümkündür. Bu sebeple bebeklik döneminde bebeğe karşı çok hassas olunması gerekir.

Doğru Bebek Beslenmesi

Doğru bebek beslenmesi hakkında bilgisi olmayan yeni anne ve babaların kesinlikle bir uzmana danışması gerekir. Çünkü bebeklerin mideleri çok küçük olduğu için çok az yemek yerler. Bunu da besin değeri düşük yemeklerle doldurmak bebeğin gelişimini çok olumsuz etkiler. Özellikle bebeklerin doğduklarından sonra ilk altı ay boyunca anne sütünden başka bir besin tüketmemeleri gerekir.

Özellikle yemek yeme istenmeyen bebekler ilk altı ay içerisinde yemek verilen bebeklerdir. Bu bebeklerin zaten mide kapasiteleri neredeyse bir yemek kaşığı kadar olduğu için ve bunu da anne sütü dışında başka besinlerle doldurmak bebeğin beslenmesini olumsuz etkileyebilir. Bir bebek eğer acıkırsa zaten ağlar ve yemek istediğini belli eder fakat anneler acıkmasa bile bebeğe zorla yemek yedirmeye çalışabilirler. Eğer annenin sütü yeterince akıyorsa ve çocuk kendisi emmeyi bırakıyorsa zaten o çocuk doymuş demektir.

Bebeğin Su İçme Durumu Beslenmeyi Etkiler mi?

Yemek yemeyi reddeden bebeklerin bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli durumu da bebeklere çok sıcak olmadığı ya da çok zor durumda olmadığı zaman dışında su vermektir. Yine aynı şekilde bebekler her türlü besin maddesini en iyi şekilde anne sütünden karşıladığı için su da anne sütünden karşılanmaktadır. Çok sıcak yaz günlerinde verilmesi dışında bebeğe su vermeye gerek bile yoktur fakat bu denilen ilk altı ay içerisinde bebekler için geçerlidir. Altı ay sonra bebeklere eklesinler vererek anne sütü ile beraber beslemeleri de desteklenmelidir. İlk 6 ayda bebeğe su vermek mideyi dolduracağı için annenin sütünü içmeyi reddeder.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklarda Ödül-Ceza Nasıl Uygulanmalıdır?  

Yemek Yemeyen Bebeği Zorlamak

Yemek istemeyen bebek zorla beslenilmemelidir. Çünkü bu gibi davranışlar bebeğin yetişkinlik ya da ergenlik döneminde obezite olarak kişilere geri dönebilir. Bu sebeple bebeklere yemek verilirken aldıkları kadar yemek verilmesi gerekmektedir. Zaten bir bebek acıktığı zaman ağlayacaktır ve yemek yemek isteyecektir. Bu sebeple bebeğin zorla ağzına yemek tıkamak zararlı olabilir. Bununla birlikte bazı bebekler yemek yemeyi inat haline getirebilir. Bu da annesinin ya da babasının sürekli yemek yemesi için zorlamasından kaynaklanabilen bir durumdur.

Annesiyle ya da babasıyla yemek yememek için inatlaşan çocuklarda malnütrisyon gelişebilir. Malnütrisyon ise bebeklerdeki ya da çocuklardaki zayıflık anlamına gelmektedir. Bu durum çocukların yeteri kadar vitamin ve mineral değerlerinin olmadığı anlamına da gelmektedir.

Malnütrisyonlu olan çocuklar genelde ergenlik ya da yetişkinlik dönemlerinde daha büyük rahatsızlıklarla karşılaşa bilmektedir. Bu sebeple bebek ne zaman yemek yemek istiyorsa o zaman yemek verilmesi gerekmektedir. Fakat çok zayıf ya da malnütrisyonlu olan çocukların da bir uzman eşliğinde yemek yemesini de düzenlenmesi gerekmektedir.

İlgili Yazılar