Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Bilim insanlarının kağıt ile ilgili yeni bir keşif! Böyle yapılınca bakın ne oluyormuş?

Bilim insanlarının kağıt ile ilgili yeni bir keşif! Böyle yapılınca bakın ne oluyormuş?

Bilim insanları tarafından yeni bir keşif daha yapıldı. Kağıdı bu şekilde kullandığınız zaman ne olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Sizlerde bu yöntemi deneyeceksiniz.

admin admin -
61 0

Bilim insanları kâğıt üzerinde öyle bir özellik keşfettiler ki bunu duyunca inanamayacaksınız. Öyle bir yöntem keşfedildi ki bunu yapabildiğine bile çok şaşıracaksınız. Yok artık denilecek keşif ile ilgili tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle…

Bilim insanlarından yeni bir keşif 

Çoğumuz kağıdın yazı yazmak, fotokopilerimiz için baskı yapmak, paketleme ve el işi yapmak için birden fazla farklı yöntemde kullanıyoruz. Çin’de bir grup araştırmacı bilim insanı kısa bir süre öncesine kadar kağıdı sıvı bir metal ile kaplayarak, kağıda eşi benzeri görülmemiş yetenekler kazandıran bir yöntem elde ettiler. Bu yöntem ile de oldukça ilgi uyandırdılar. Vatandaşlar bu yöntemi demeyebilmek için çalışmalar yapmaya başladı. Oda sıcaklığında veya biraz üzerinde olan sıvı halde olan bir metal türü ile; yüksek iletkenlik, kendi kendini iyileştirme ve düşük akışkanlık gibi birçok özelliğe sahip olacak yetenekler geliştirdi. Bu yetenekleri geliştirirken de sıvı metalden yardım alındı. 

Sıvı metal nasıl kullanılır? 

Sıvı metal; devreler, sensörler ve aktüatörler gibi esnek ve gerilebilir elektronikler oluşturabilmek adına kullanılan bir metal türüdür. Fakat bu sıvı metali kağıda veya alt tabakalarda bir metali uygulamak oldukça zordur. Çünkü bu sıvı metaller damlacıklar oluşturma konusunda eğilimlidir ve iyi bir yapıştırıcı olmadan asla yapışmazlar. Bilim insanları da öyle bir yöntem geliştirdi ki bu durumu baypas etmeyi başardı. Bilim insanları, yapmış oldukları yöntemler ile farklı işlevleri yerine getirebilecek akıllı kâğıt cihazlar yaratmak adına olanak sağlayacağını düşünmektedir. Mesela; hareket edebilen ve çevresiyle etkileşim içinde olan kâğıt tabanlı robotlar, renk ve desenlerin değiştirebilen kâğıt tabanlı robotlar ve daha birçok farklı çeşit kâğıt tabanlı robotlar üretebilmek için üzerinde çalışmalarına devam etmektedirler. Bilim insanları, tapılacak yöntemin ne olursa olsun her tür kağıdın sıvı metal ile kaplanacağını öne sürmektedirler. Sizce bu yöntem yararlı olacak mı? 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin Uzay Teknolojisi Yatırımları ve Geleceği

İlgili Yazılar