Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Borcu Olanlar Müjde! Müjde.. Borç Yapılandırmasıyla Borçlarınız Siliniyor!

Borcu Olanlar Müjde! Müjde.. Borç Yapılandırmasıyla Borçlarınız Siliniyor!

Borcu olanlara müjdeli haber nihayet geldi. Yeni yapılandırma ile borcu olanlar rahata kavuşacak. Detaylar haberimizde...

admin admin -
67 0

SGK 7440 borç yapılandırma süreci son hızıyla devam ederken süreç ile ilgili bazı veriler ortaya çıkmaya başladı. Özellikle temmuz ayının yaklaşması ile son başvuru tarihinin sonlanmasına kısa bir süre kaldı. Başvuruların 4 temmuz  tarihinde sona ereceği haberi yakın zamanda duyuruldu. Haberin duyumundan sonra ise başvuru süreci hızlanmaya başladı. Açıklanan bir diğer veriye göre ise yapılandırma için ilk taksit ödeme günü belirlendi. Borçlular 31 temmuz tarihinden itibaren belirlenen tutarlarda taksit ödemesine başlayabilecek.

Borç Yapılandırma Süreci Nasıl İşleyecek?

Borç yapılandırma süreci 30 mart 2023 tarihinde başvuru ile başlamıştı. Başta SGK ve vergi borcu bulunan kişilerin borçlarını taksitli ve daha kolay avantajlar ile ödenmesi adına çalışmalar hızla sürüyor. Başlangıçta mahkeme kararı ile kesinleşmiş borçlar geçerli olsa dahi son yapılan açıklamalar ile inceleme aşamasında olan borçlardan yapılandırma kapsamında olacağı açıklandı. Ayrıca yakın zamanda araya giren bayram tatili nedeni ile bir uzatmanın söz konusu olmayacağı da belirtildi.

Başvuru yapmayan kişiler için em son tarih 4 temmuz olarak belirlendi. Başvuru yapan kişiler belirlenen taksit tutarı ile birlikte 31 temmuz tarihinden itibaren vergi daireleri veya e-devlet kapısı üzerinden ilk taksit ödemesini yatırmaya başlayabilir.

SGK Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

4/A kapsamı ile çalışmakta olan  sigortalılardan kaynaklı sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezasından kaynaklanan prim borçları için e-Sigorta kanalıyla ya da posta yoluyla sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine giderek en hızlı şekilde başvuru yapabilir.

Başvuru yapan vatandaşlar borç tutarına bağlı olarak 12, 18, 24, 26, 36 ve 48 aylık taksitlerle ayrılarak ödenecek. Kişi kendisi taksit tutarı belirler ise belli kat sayılar uygulanarak ödeme yapılabilecek. Buna göre borcunu 12 taksitle ödeyenler için %1.09, 18 taksitle ödeyenler için %1.135, 24 taksitle ödeyecekler için %1.18, 36 ay taksitle ödeyecekler için %1.27, 48 ay taksitle ödeyecekler  için %1.36 katsayı uygulaması yapılacak.

İlginizi Çekebilir;  Dar gelirli aileler müjde! Sosyal yardımlar için başvurular açıldı!

İlgili Yazılar