Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. Boş Zamanlarını Çocuklar Nasıl Değerlendirmeli?

Boş Zamanlarını Çocuklar Nasıl Değerlendirmeli?

admin admin -
31 0

Boş zamanlar özellikle gelişim çağında olan çocuklar için çok değerlidir. Boş zamanların iyi bir şekilde değerlendirilmesi çocukların hem akademik hem de sosyal hayatlarını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Özellikle boş zamanlarını iyi değerlendirmeyi öğrenen çocuklar yetişkinlik çağlarında da boşta kalan zamanlarını kaliteli bir şekilde değerlendirmek isteyeceklerdir.

Ders Çalışmak

Ders çalışmak doğuştan gelen bir istek değildir, sonradan kazanılan bir alışkanlıktır. Bu nedenle çocuklar boş zamanlarında ders çalışmaya yönlendirilmelidir. Fakat bu her boş vaktinde sadece ders çalışılmalı demek değildir. Çocuklar boş zamanlarını zamanlara bölerek bir kısmını ders çalışmaya ayırmalıdır. Böylece yetişkinlik çağlarında ders çalışmayı alışkanlık haline getiren bireylerin başarılarında daha büyük gelişmeler gözlemlenir.

Arkadaşlarıyla Oyun Oynamak

Boş zamanlar sadece ders çalışmak ya da ödev yapmak değildir. Ders çalışma aksatılmadan arkadaşlarla oyun oynamaları gerekir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren arkadaş kavramını öğrenirse eğer büyüdükleri zaman kalabalık ortamlarda daha öz güvenli olarak kendilerini belli ederler.

Sosyal çocuklar sadece arkadaş edinmek için de değil başarılı olmak için de önemlidir. Örneğin kalabalık karşısında konuşmak, toplantılar yapmak ya da dunum yapmak için de küçük yaşlarda arkadaşlarla sosyalleşmenin yararı vardır. Burada dikkat edilmesi gereken teknolojik aletlerle oyun oynanmamasıdır. Daha çok iletişim gerektiren oyunlar çocuklar için etkili olacaktır.

Kitap Okumak

Kitap okuma alışkanlığı da aynı ders çalışmak gibi sonradan edinilen bir alışkanlıktır. Çocuklar ders zamanları dışında boş vakitlerinde kitap okumalıdır. Kitap okumayı sevmeyen ve bunun için direnen çocuklara yardımcı olmak adına aileler de onlarla kitap okumalıdır. Bu sayede çocuklara kitap okuma sevdirilir.

Hobi Edinmek

Çocukların gelişimi için en önemli konulardan biri de hobi edinmektedir. Tek bir alana yönelik değil, pek çok alanda hobi deneyimi yaşamalıdır. Çocuklar hangisini severse o yönde ilerlemelidir. Örneğin resim yeteneği olan bir çocuk resim yapmak için zorlanmamalıdır. Daha farklı konularda kendini geliştirebilen bir çocuğunda ilerleyen dönemlerde başarısı bu yönde artacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Bebeklerde Empati Gelişimi ve Önemi

Yapılan çalışmalarda boş zamanlarında hobi edinen ve bunun üzerine düşen kişiler hayatlarında daha başarılı olur ve psikolojik anlamda daha sağlıklı olurlar. Bu nedenle çocukların küçük yaştan itibaren bir hobi edinmesi önemlidir.

Sanat ve Spor Etkinlikleri

Boş zamanlarını çocukların değerlendirmesi için yönlendirilebilecek en iyi uygulamalar da spor ve sanat etkinlikleridir. Çocukların beyin gelişimlerinin ilerlemesi ve kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için bu konulara yönlenmeleri önemlidir. Boş zamanlarında sporla ilgilenen çocuklar hayatları boyunca hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda daha sağlıklı olurlar.

Sanat ve spor etkinlikleri çocuklara paylaşmayı ve takım ruhunu da öğretir. Bu tarz etkinlikler çocukların ders çalışmasını da olumlu yönde etkiler. Sanatla ve sporla ilgilenen çocuklar aynı zamanda daha çabuk olgunlaşır ve hayatlarında vermeleri gereken kararlar için daha mantıklı olurlar. Kendi yeteneklerine yönelik bir etkinlik bulmaları da ilerde belki bu alanda başarılı olmalarını da sağlayabilir.

İlgili Yazılar