Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bu Besin Her Derde Deva! Kanserden, Bağırsağa Kadar Her Derde Etkili!

Bu Besin Her Derde Deva! Kanserden, Bağırsağa Kadar Her Derde Etkili!

Her derde deva içinde bolca C vitamini bulunduran bu meyve som zamanlarda oldukça tüketilmeye başlandı. Özellikle çayı yapılarak tüketildiğinde büyük oranda faydası olduğu görüldü. İşte o mucize meyvenin faydaları...

admin admin -
68 0

Başlangıç olarak zengin antioksidan içeriği sayesinde böğürtlenin en yaygın olarak bilinen faydası kanserli hücrelere karşı güçlü olması noktasıdır. Özellikle akciğer kanseri ve kolon kanseri riskini azaltan mucize bir yemiştir. Bir diğer faydası ise kan şekerini dengeleyip kan şekeriniz düştüğünde tüketmeniz gereken bir gıda olmasıdır. Ayrıca nöronların birbiriyle iletişimini güçlendirip beyinde oluşan iltihapların önüne geçmekte yardımcı bir besindir. Özellikle böğürtlen beyin sağlığı için çok önemli bir üründür.

Böğürtlenin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Böğürtlenler pek çok şekilde tüketilebilir besinlerdir. İster kurutulmuş olsun ister taze olsun pek çok faydası ile çok yararlı bir besindir. Küçük yaşta çocuklara verildiği zaman ise beyin gelişimi konusunda çok yardımcı olduğu görülmüştür. Öyle mucize bir yemiştir ki beyin gelişiminden bağırsak sorunlarına, damar tıkanıklığına kadar pek çok faydası bulunur.

Bağırsakların düzenlenmesini sağlayan lifler barındırarak bağırsak sorunu yaşayanlara yardımcı olmaktadır. Kabızlık gibi bağırsak hastalıklarını hızlı şekilde iyileştirme gücüne sahiptir. Flavonol bakımından da zengin olan böğürtlen, kalp sağlığınıza da yardımcı olmaktadır.  Damar tıkanıklığı riskini azaltır ve kan akışını düzenleyerek çok sağlıklı bir birey olmanızda yardımcı olur. Ayroca az bilinen ama işe yarayan göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir üründür.

 Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

 Öncelikle lezzeti ile ön plana çıkan  böğürtlen, çayı ile de damakları şenlendiren bir besindir. Tadının yanında faydalarıyla da öne çıkan böğürtlen çayı taze böğürtlen meyvesinden veya kurumuş böğürtlen yapraklarından hazırlanan bir üründür. Taze böğürtlen meyvesinden böğürtlen çayı hazırlamak için önce meyvelerin ezilerek suyunu çıkarın. Ardından böğürtlen suyunu ve posasını kaynar suyun içerisine atarak 10-15 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatılan bu karışımın üzerinde oluşan köpüğü alıp soğumaya bırakın. Bunun yanı sıra kurumuş böğürtlen yapraklarından çay yapmak daha kolay olup hızlı şekilde yapılan bir besindir. Yapraklar bir çaydanlığa atılır ve üzerine kaynar su ekleyin. 10-15 dakika boyunca demlemeye bıraktıktan sonra tüketilmeye hazırlanır.  Dikkat etmeniz gereken tek nokta, yaprakları su ile beraber kaynatmadan sıcak suyun içine atmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Google İndex Alma Sorunları

İlgili Yazılar