Emkaloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Bu sirkeyi daha önce duydunuz mu? Resmen şifa kaynağı olan hurma sirkesi bakın ne işe yarıyormuş?

Bu sirkeyi daha önce duydunuz mu? Resmen şifa kaynağı olan hurma sirkesi bakın ne işe yarıyormuş?

Birçok vatandaş evinde yemek yaparken, salata içine, kurabiyelerin içerisine sirke kullanmaktadır. Peki ya kullandığınız hurma sirkesinin faydalarını biliyor musunuz? İşte tüm faydaları..

admin admin -
63 0

Şifa kaynağı olarak bilinen hurma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Salatalarda ve farklı işlemler içerisinde kullandığımız sirkenin faydalarını öğrendikten sonra evinizden asla eksik etmeyeceksiniz. Ülkemizde daha yeni keşfedilmiş olan hurma sirkesinin faydalarına bir göz atalım… 

Hurma sirkesinin faydaları nelerdir? 

Faydalarının saymakla bitmeyeceği ülkemizde ise yeni yeni keşfedilmeye başlanan hurma sirkesinin tam bir acil şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?  Tam bir besleyici özelliği olan hurma sirkesi vücut içerisine girecek olan bulaşıcı tüm hastalıklardan sizi korumakta büyük rol oynar. Elma ve üzüm sirkeleri gibi keskin bir tadı bulunmaktadır. Daha hafif ve daha lezzetli bir tadı vardır. Faydaları da şu şekilde sıralanabilir; 

 • Arabistan’da hurma sirkesi ‘gençlik iksiri’ olarak adlandırılmaktadır. Vücut içerisine bir sürü fayda sağlamaktadır. 
 • Hurma sirkesinin zayıflatma özelliği vardır. Ilık su içerisine katıp içtiğiniz zaman iştahınızı denge de tutup açlığınızı bastırır. 
 • Kansere karşı koruyucudur. Hücrelerinizin hasar görmesini engeller. 
 • Mide iltihaplanmalarını önlemektedir. Kabızlık içinde birebir etki göstermektedir. 
 • Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman toksin artırımını engellemektedir. 
 • İçerisinde bulunan potasyum ve demir sayesinde kansızlık için birebirdir. 
 • Boğazı rahatlatmakta büyük görev oynar. Geçmeyen öksürüğünüze iyi gelecektir. 

Saymakla bitmeyecek birçok faydası bulunmaktadır. Tam bir şifa kaynağıdır. i

Hurma sirkesinin yapılışı 

Hurma sirkesi birçok hastalığa ve duruma iyi gelmektedir. Evde de kendiniz için hurma sirkesi yapabilirsiniz. Öncelikle gerekli olan malzemeler kuru hurma ve su. Kuru hurmalar güzel bir şekilde temizlenir. Cam bir kavanozun örte biri dolacak şekilde hurmalar yerleştirilir. Hurmaları koymuş olduğunuz cam kavanoz içerisine tam ağzına kadar olmayacak şekilde içme suyu konur ve kapağın ağzı temiz bir bez ile iyice örtülür. 40 gün boyunca karanlık ortamda  muhafaza edilir. 40 gün sonra kavanozun ağzı açılır iyice süzdürülür ve tekrar kavanoz içine konulup karanlık ortamda saklanır. Afiyetle içilir. 

İlginizi Çekebilir;  Bilgisayara bakarken gözlük takmıyor musunuz? Bu hatayı yapmayın! Bakın gözlük takmanın faydaları

İlgili Yazılar