Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Cennet Papağanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Aşk Kuşu

Cennet Papağanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Aşk Kuşu

Halk arasında bilinen '' Aşk Kuşu ''

admin admin -
79 0

Cennet papağanı ya da halk arasında bilinen adı ile “aşk kuşu” kendilerine ait özellikleri ve rengarenk tüyleri ile dikkat çeken bir kuş türüdür. Kıvrık bir gagaya sahip olan cennet papağanlarının halk arasında aşk kuşu olarak adlandırılmasının sebebi ise tek eşli olmaları ve her zaman eşleriyle yaşıyor olmaları ile ilgilidir. Gürültülü bir kuş türü olmalarıyla ilgi çeken ve Orta Afrika’da yaygın olarak rastlamanız mümkün olduğu Cennet Papağanlarının32 farklı türü bulunduğu bilinmektedir.

Cennet Papağanlarının Genel Özellikleri

Cennet papağanı Orta Afrika’ya özgü bir kuş türüdür. Küçük kuş türleri arasında yer alan ve yaklaşık olarak 13 ila 17 cm arasında değişmekte olan boy uzunluğuna sahip olan cennet papağanların 40 ile 60 g arasında değişmekte olan ağırlıkları olduğu bilinmektedir.

32 farklı alt türü bulunan ve ancak tüm renklerinden anlaşılabilen cennet papağanı türleri fazlaca öten ancak konuşturma ihtimali olası olmayan bir kuş türü olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra çok zeki kuş türlerinden olması sebebiyle tercih edilen ve dikkat çeken cennet papağanların en önemli özelliği ise eşlerine çok bağlı bir hayvan olmalarıdır. Bütün hayatlarını tek eşli şekilde yaşayan ve eşlerine büyük bir bağlılık duyan bu hayvanlar, neşeli ve yaramaz bir kuş türü olması sebebiyle evlere neşe katan bu gibi sebepler dolayısıyla tercih edilen bir kuş türü olarak ele alınmaktadır.
Sevda papağanı
olarak da anılmasının sebebi olan tek eşlilik en önemli özellikleri olsa da bunun yanı sıra ani seslerde huzursuz olan ve oldukça hareketli oldukları bilinen cennet papağanların sahiplerine çabucak bağlandıkları bilinmektedir. Sahiplerine hızlıca bağlanan bu kuşlar sahiplerinden asla ayrılmak istemez de onlardan uzak kaldığında agresif bir ruh hali içerisinde olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Bilgisayara bakarken gözlük takmıyor musunuz? Bu hatayı yapmayın! Bakın gözlük takmanın faydaları

Cennet Papağanları Büyür mü?

Mavi sevda papağanı olarak da alınabilen ve kendilerine ait özellikleriyle dikkat çeken bu hayvanlar yaklaşık olarak 12 ile 18 santim boyutlarında büyümektedir. İyi bir bakımı ve sağlıklı bir hayat tarzı ile 10 yıla kadar yaşayabilen cennet papağanları en fazla 18 santim büyümektedir. Cennet papağanlarına dair en önemli özelliklerden biri diğeri ise çok fazla sağlık problemi yaşamıyor olmalarıdır. Cennet papağanların en yaygın olarak karşılaştıkları problem mantar hastalığı olarak bilinmekte ancak sağlıklı bir yaşam tarzıyla bu problemi ortadan kalkmaktadır.

Cennet Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Cennet papağanı mavi renkte olabileceği gibi yüz ve kafa kısmını şeftali renginde ve gaganın ten renginde olduğu birçok farklı türüne rastlamak da mümkündür. Görüntüleri ile dikkat çeken cennet papağanlarının bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli etken bu kuş türünün oldukça zeki bir kuş türü olmasıdır. Keskin bir zekaya sahip olan cennet papağanları kendileri için uygun olmayan bir kafeste bakılmaya devam ettikleri takdirde kafeslerine açabilir ve her türlü yaramazlığı gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra yalnız kalmaktan hoşlanmayan ve yalnız kaldığı takdirde kolaylıkla depresyona girebilecek olan cennet papağanı beslenme konusunda da özel ilgi isteyen bir kuş türü olarak ele alınmaktadır.

Cennet Papağanı Nasıl Beslenir?

Cennet papağanı özellikleri arasında bu kuş türünün oldukça zeki olması bulunmaktadır. Bu sebeple bakımına özel ilgi isteyen ve beslenmesi esnasında bitki tohumları ve meyvelerle beslenmesi gereken cennet papağanları özel kuş yemeklerinden yemelidir. Beslenmesine dikkat edilen sağlıklı bir hayat sayesinde 10 yıla kadar yaşayabilen cennet papağanları darı, yulaf, kabak ve ay çekirdeği gibi taneli besinlerin olduğu yemlerden hoşlanmaktadır.


Küçük papağan
 türleri arasında bulunan cennet papağanın beslenmesine ilgi gösterdiğiniz ve onu yalnız bırakmadığınız takdirde neşeli tavırları ile keyifle yenebilir ve böylelikle evinize heyecan katmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Uzmanlardan açıklama! Yeşil soğanın öyle bir faydası var ki duyunca şok olacaksınız!

İlgili Yazılar