Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. Çocuk Tıraşı Nasıl Olmalı?

Çocuk Tıraşı Nasıl Olmalı?

admin admin -
67 0

Çocuk tıraşı yaşı, çocuklarını tıraş ettirmek isteyen kişilerin sordukları ilk soruların başında gelmektedir. Her çocuğun yapısının başka olması sebebiyle bu soruya tek bir doğru yanıt verilmesi beklenmemelidir. Ancak uzmanlar, çocukların bebeklik sürecinde 6. aydan itibaren tıraş olabileceklerini söylemektedir. Bebeklerin ilk tıraşının 6. ay ile 2. yaşı arasında olması, en doğru zaman olarak bilinir.

Çocuk Tıraşı Nasıl Yapılmalı?

Çocuklarını evde tıraş etmek isteyen ebeveynler çocuk tıraşı nasıl olmalı diye düşünebilir. Çocukların saçlarının kesimi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı etkenler vardır. Bunları göz ardı etmeyerek çocuklar evde kolaylıkla tıraş edilebilir. Evde çocuğunu tıraş etmek isteyen ebeveynlerin çocuğun rahat bir şekilde yerleşebileceği bir sandalyeye ihtiyaçları vardır. Normal sandalyeyeler özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için pek konforlu olmayacağından mama sandalyesi gibi emniyet kemeri ile çocuğun sabitlenebildiği sandalyeler tavsiye edilir. Çocuğun rahat ve konforlu olması önemlidir. Aksi halde saç kesimi esnasında huysuzlanarak, işlemin tamamlanmasını zorlaştırabilir. Çocuğunun saçını evde kesmek isteyen kişilerin çocukların saçları için uygun olacak bir makasa ve tarağa da ihtiyaçları vardır. Bu ürünlerin çocuklar için özellikle seçilmiş olması gerekir.

Yumuşak bir havlu ve su spreyi şişesi de kesim esnasında ebeveynlere yardımcı olacaktır. Çocuk tıraşı esnasında çocuğun daha rahat olabilmesi adına onu oylayacak oyuncakları yanınızda bulundurmanız da tavsiye edilmektedir. Saç kesimi başın üst kısmından başlanır. Bu bölgedeki saçlar kaldırılarak, istenilen miktarda dikkatli bir şekilde kısaltılır. Çocukların başlarının bu kısmı hassas olduğu için dikkatli şekilde kesmek gerekir. Ense kısmında bulunan saçlar ise yine tarak yardımı ile düzeltilerek, istenilen miktarda kısaltılır. Bu kısımdaki saçlar, tepedeki saçlara oranla daha çok kesilebilir.

İlginizi Çekebilir;  10 Yaş Boy Kilo Oranları

Çocuk Tıraşında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuklar için tıraş oldukça önemli bir konudur. Pek çok ebeveyn çocuklarını ev ortamında ve kendileri tıraş etmeyi tercih ederler. Saç kesimi esnasında bebeğin sakin olması saç kesimini direkt olarak etkileyecektir. Bu sebeple saç kesiminin oyun ya da eğlenceli bir aktivite gibi gerçekleştirilmesi ebeveynlerin işini kolaylaştıracaktır. Çocukların ruh hallerinin en iyi olduğu zamanın saç kesimi için seçilmesi de önemlidir. Saç kesimini yapan kişinin bu işlemi dikkatli ve sakin tavırlarla yapması önerilir. Bu esnada çocuğun oyuncaklarla veya farklı aktivitelerle oyalanması için etrafta bu tür nesneler bulundurulması mantıklı olacaktır. Bu şekilde çocuklar oyalanırken ebeveynler sakin ve kolay bir şekilde tıraş işlemini tamamlayacaktır. Tıraş olmaktan endişe duyan çocuklara bu durumun normal olduğu sakin bir şekilde, kesime başlamadan önce açıklanmalıdır.

İlgili Yazılar