Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. Çocuklarda Ödül-Ceza Nasıl Uygulanmalıdır?  

Çocuklarda Ödül-Ceza Nasıl Uygulanmalıdır?  

admin admin -
30 0

Çocuklarda ödül ceza sistemi uygulanması ebeveynler tarafından bir tartışma konusu oluşturmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ise çocuklardaki bu ödül ve ceza sistemi uygulaması doğru uygulandığı takdirde yararlı olabilmektedir. Bazı ebeveynler sadece ceza yöntemini kullanmayı tercih etmekte olup uzmanlar bu yöntemin çocuk gelişimi açısından sağlıklı olmadığını savunmaktadırlar.

Ödül ve Ceza Uygulamaları Ne Anlama Gelmektedir?

Çocuklarda ödül ve ceza uygulanması belirli yöntemlerle uygulandığında çocuğun gelişimi açısından fayda sağlamaktadır. Ödül ve ceza yöntemleri uygulanırken belli oranlarda yapılmalıdır. Bir çocuğa sadece ceza uygulamak ya da sadece ödül vermek çocuğun gelişimi açısından sakıncalı olmaktadır. Verilen ödül ve cezaların ise çocuğun yaşına uygun olarak seçilmesi gerekmekte, karşılayamayacağı cezalar verilmemesi gerekmektedir.

Çocuklara bir ceza yöntemi olarak şiddet uygulanması son derece yanlış bir davranış olarak görülmektedir. Anne ve babaların çocuğun davranışına karşılık bir ceza yöntemi bulamadığı takdirde şiddet uygulanmasına gittikleri gözlemlenmiştir. Şiddet çocuklarda hem psikolojik hem de fiziksel izler bırakabilmektedir. Çocukların sorumluluğu dahilinde yapması gereken eylemleri yerine getirmediklerinde şiddete başvurmak yerine ona uygun bir dille yerine getirmesi gerektiği sorumluluğu anlatılmalı ve duruma uygun bir ceza yöntemi belirlenmelidir. Çocuğa ceza ödemesini gerektiren durumun ne kadar ciddi olup olmadığı da verilen cezanın büyüklüğünü belirlemede önemli bir husus olmaktadır.

 Çocukların uyarılar karşısında pes etmeyerek aynı hataları tekrarlaması durumunda ebeveynlerin verdikleri cezaları doğrular nitelikte davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Bir çocuğun sinirlenerek evdeki bir eşyaya zarar vermesi durumunda, o eşyayı harçlığından keserek almasının istenmesi bu davranış şekline bir örnek oluşturmaktadır.

Cezalar ve Ödüller Nasıl Anlatılmalıdır?

Çocuklara verilen cezaların nedeni, doğru ve net bir anlatımla çocuklara aktarılmalıdır. Nerede yanlış yaptığını ya da hangi sorumluluğunu yerine getirmediğini anlamadan ceza alan çocuklarda aynı davranışları tekrar sergilediği görülmektedir. Aynı zamanda verilen ceza, çocuğun özür dilemesi ya da ağlaması sonucunda değiştirilmemelidir.

İlginizi Çekebilir;  Çocukların İngilizce Öğrenmesi İçin Önemli Noktalar

Ödüllerin gereğinden fazla verilmesi durumunda da problemler ortaya çıkmaktadır. Yerine getirilen görevin sonunda çocuğa gereğinden fazla ödül verilmesi, ödülün anlamını ortadan kaldırmaktadır.

 Ceza Uygulamasında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Aileler en çok ceza uygulamalarında yanlışlar yapmaktadırlar. Çocuğun yapmış olduğu hata sonucu insanların içerisinde onu rencide etmek, aşağılamak, kızmak, bağırmak, şiddet uygulamak yapılan en büyük hatalar arasında yer almaktadırlar.

Çocuğun yanlış davranışlarının sonucunda onu şikâyet edeceğine dair tehdit etmek de doğru bir davranış örneği olmamaktadır. Bu durumda çocuk kişinin ona ceza vermede yetersiz olduğunu düşünerek davranışını tekrarlamaktadır.

Çocuklarda ceza yöntemlerinde en sık karşılaşılan hatalardan biri de gereğinden fazla tepki vermektir. Özellikle küçük çocuklarda görülen bazı davranışları görmezden gelmek ceza yönteminden daha etkili olabilmektedir. Büyük tepkiler vermek ise zaten yüksek ihtimalle amacı dikkat çekmek olan çocuğun davranışının fark edildiği mesajı içermektedir. Bu nedenle çocuk, ilgi çekmek adına davranışlarını tekrarlamaktadır.

İlgili Yazılar