Emkaloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne-Bebek
 4. »
 5. Çocukları Tuvalete Alıştırma Yaşı

Çocukları Tuvalete Alıştırma Yaşı

admin admin -
30 0

Çocukları tuvalete alıştırma yaşı çocukların gelişimi için çok önemlidir. Tuvalet eğitiminin çocukların kişilikleri üzerinde de etkisi olduğu söylenmektedir. Fakat eğitimin ne zaman verilmesi gerektiği önemlidir. Aksi takdirde çocuklarda gelişim gerilikleri gözlemlenebilir. Aynı zamanda çocuğun tuvalet eğitimini de aksatır. Her çocuğun aynı yaşta tuvalet eğitimi alması mümkün değildir. Çocukların gelişimi birbirinden farklı olduğu için tuvalet eğitim yaşları da birbirinden farklı olacaktır.

Ne Zaman Tuvalet Eğitimine Başlanmalı?

Her çocuk için tuvalet eğitimi yaşı farklı olsa da genelde 18. Aydan sonra tuvalet eğitimi vermeye başlamak gerekir. Psikolojik ve kas gelişimi çocuktan çocuğa farklılık göstereceği için tuvalet eğitimi süreci kısalabilir ya da uzayabilir. Çocuklar tuvalet eğitimine hazır olduğu zaman bazı davranışlarda bulunarak bunu belli eder. Bu sebeple kesin bir yaş söylenmese de bu gibi davranışlara başlayan çocukların tuvalet eğitimi de almaya başlaması gerekir. Bu durum çocuğun tuvalet eğitimi bilincinin oluşmaya başladığını göstermektedir. Bu süreçte anneler ve babalar çocuklarına eğitim ile ilgili belli sözcükler kullanarak çocuğun zihnine kazır ve ona tuvalet eğitimini öğretir.

Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren Belirtiler

Tuvalete alıştırma yaşı yerine çocuklar tuvalet eğitimine hazır olduklarını gösteren bazı davranışlarda bulunurlar. Böylece çocuğa ne zaman eğitim vermek gerektiği belirlenir. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Bir çocuk tuvaletini yaparken oturabilirse ya da tuvaleti bittiği zaman ayağa kalkabilirse bu onun tuvalet eğitimine hazır olduğunu belli eder.
 • Çocuk kirli ve ıslak beze karşı bir rahatsızlık belirtisi gösteriyorsa tuvalet eğitimine hazırdır.
 • Eğer tuvalete ya da lazımlığa ilgi göstermeye başladıysa tuvalet eğitimi verilmeye başlanabilir.
 • Çocuk ‘kendim yapabilirim’ cümlesini çok sık kullanmaya başladıysa ve mimikleri ile belli ederek tuvaletinin olup olmadığını göstere biliyorsa tuvalet eğitimine hazırdır.
 • Çocuğun bezi uzun süre kuru kalmaya başladıysa bunun tuvalet eğitimine hazır olduğuna işarettir.
 • Çocuk altı Islandığı zaman bundan şikayet ediyorsa ve huzursuz oluyorsa hazırdır.
 • Anne ve babasının tuvalet eğitimi hakkında söylediklerini anlıyor ve onların talimatlarına uyuyor ise tuvalet eğitimi verilmeye başlanabilir.
 • Çocuk tuvalete gitmesi gerektiğinde bunu hissediyorsa tuvalet eğitimine hazırdır.
İlginizi Çekebilir;  Annelerin Gözdesi: Bebek Bakımında Sıra Dışı Fikirler

Tuvalet Eğitimine Başlama Süreci

Çocuklar için tuvalet öğrenme yaşı geldiyse ve belirtiler göstermeye başladıysa çocuğa artık tuvalet eğitimi vermek gerekir. Tuvalet eğitimine başlarken lazımlığın her zaman banyoda olmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda lazımlık çocuğun ulaşabileceği bir konumda bulunması gerekir. Çünkü çocuk lazımlığı istediğin zaman kullanma fikrini edilmesi gerekir. Çocuğa genel olarak yemekten sonra tuvaletini yapması ve lazımlığı kullanması gerektiğini anlatmak gerekir. Çünkü beslenme sırasında yiyecekler sindirilmeye başlar ve bu da kaka yapma dürtüsüne yol açabilir. Oyuncaklar ve eğlenceli kitaplar çocukların lazımlığı kullanmasına teşvik eder. Çocuklar aynı saatte bezlerini kirletiyor ise o saatler tespit edilerek çocuğun lazımlığa gitmesi sağlanabilir. Çocuk bu duruma da zamanla alışır ve kendi kendine lazımlığı kullanmaya başlaya bilir.

İlgili Yazılar