Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne-Bebek
  4. »
  5. Çocukların İngilizce Öğrenmesi İçin Önemli Noktalar

Çocukların İngilizce Öğrenmesi İçin Önemli Noktalar

admin admin -
30 0

Çocuğun İngilizce öğrenmesi yetişkinlik döneminde daha iyi İngilizce konuşmasını sağlayacaktır. İnsanlar küçük yaşlarda dil öğrenmeyi daha çabuk algılar. Bu da çocuğun gelecekte daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olur.

Dili Erken Tanıtmak

Çocuğuna yabancı dil öğretmek isteyen insanlar buna en kısa sürede başlaması gerekir. Çocuğun yaşı kaç olursa olsun yeni bir dili öğrenmeye başlamak gerekir. Çocukların yaşları ilerledikçe, ergenliğe girdikçe ve yetişkinlik çağına geldikçe yeni bir dil öğrenme yetenekleri büyük bir miktarda azalmaktadır. Yaşça olan büyük yaşça büyük olan çocuklar da hızlı bir şekilde İngilizce öğrene bilir. Bu durum sadece daha farklı bir şekilde İngilizce öğrendikleri anlamına gelir. Bir çocuğun erken yaşta dili tanıması farklı yabancı dil öğrenme konularında da uzmanlaşmasına yardımcı olur.

Temelleri Öğrenmeye Başlamak

Anne ve baba İngilizce bilmese bile İngilizcenin temelini çocuklarını öğretmeye başlayabilir. Bu çocukların farklı tonlara ve hedef dili duymaya alışmasına yardımcı olur. Çocukla birlikte şekilleri, sayı saymayı, renkleri öğrenmeye başlanabilir. Çocukla birlikte oyun oynanmalıdır. Bu oyunların içeriğindeki nesnelerin isimleri İngilizce söylenmelidir. İngilizce konuşmaya oyuncaklar, hayvanlar, renkler, sayılar içerikli oyunlar oynanarak başlanabilir. Çocukla sürekli İngilizce konuşmak onların yeni bir dili öğrenmesine yardımcı olur. Bu çok basit cümleler bile olsa etkili olacaktır. Örneğin teşekkür ederim, özür dilerim, lütfen, birlikte oynayalım gibi kelimelerin İngilizceleri kullanılabilir.

Şarkı Söylemek Ya Da Dinlemek

Çocuğa İngilizce öğretmek isteyenlerin başvurması gereken bir diğer yol şarkı söyletmek ya da dinletmektir. Şarkı dinlemek ya da şarkı söylemek İngilizce yeni telaffuzlarını yeni kelimelerin öğrenmesi için ideal bir yöntemdir. Aynı zamanda hareket ederek şarkı söylemek çocuğun o kelimeyi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Çok sevilen çocuk İngilizce şarkıları ya da tekerlemeler arasından seçim yapılarak çocuklara şarkı dinletilebilir ve söyletilebilir.

İlginizi Çekebilir;  Bebeklerde Gaz Sancısı: Doğal Yöntemlerle Hafifletme Tüyoları

Oyun Oynamak

Çocuklar oyun oynarken çok eğlendiği için İngilizceyi de eğlenerek öğrenirlerse daha kolay öğrenme şansı yakalarlar. Bu sebeple çocukların oynadığı oyunlara İngilizceyi eklemek gerekir. Örneğin İngilizce kelime hazinelerini geliştirmek için eşleştirme oyunları tercih edilebilir. Böylece çocuklar İngilizce kelimeleri daha rahat öğrenebilir.

Film İzleme

İngilizce öğretmek için yapılacaklar arasında bir diğeri de animasyon filmleri ya da çizgi filmlerdir. Çocukların sevdiği ve izleyebilecekleri İngilizce çizgi filmler ya da animasyonlar seçilmelidir. Bu filmlerin takip edilmesinin kolay oldu bir hikayeye sahip olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde çocuk izlediği filmden hiçbir şey anlamayacaktır. Bununla birlikte çocuk çizgi filmi izlerken kendi kurduğu cümleler yazmasını ya da anlatmasına teşvik edilebilir. Çocuklar İngilizceyi doğru sırayla söyleyemeseler de onları İngilizce öğrenmeye teşvik edecektir. Kelimelerin ne anlama geldiğini onlara ifade etmekte gerekir. Fakat onlara kelimenin anlamını söylemeden önce hangi kelimeyi hangi anlamda kullandıklarını öğrenmek de önemlidir. Daha sonra karşılaştırma yapılarak zamanla daha iyi İngilizce cümle kurmaları sağlanır.

İlgili Yazılar