Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dikkat! 2023’te trafik cezaları 3 Kat arttı, 436 TL gözden çıkmayacak!

Dikkat! 2023’te trafik cezaları 3 Kat arttı, 436 TL gözden çıkmayacak!

Arabası olan vatandaşların dikkatine bunu yapmadığınızda faizli bir şekilde ödemek zorunda kalacaksınız. Bu haberi dikkatli bir şekilde okuyun. Cebiniz yanmasın…

admin admin -
69 0

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren haber yapıldı. Araç sahibi olan vatandaşlar kısa süre içerisinde bu uyarıyı dikkate almalı. Cebinize zarar vermek istemiyorsanız hemen yapın. Peki bu durum karşısında ne yapılmalı? İşte tüm detayları ile sizlerle… 

Araç sahibi ailelerin dikkatine!!!

Teknoloji de yaşanan gelişmelerden dolayı şehirlerde otomatik tanıma sistemleri ile en kalabalık kavşaklar içinde stratejik olarak kameralar yerleştirilip uygulamaya konulmuştur. Alınan bu önlemler ile yetkililer trafikte yaşanan kural ihlallerini daha hızlı bir şekilde tespit edip uymayan vatandaşlar için ise otomatik para cezası kesilmektedir. Artmış olan gözlemler sonucunda sürücülerin dikkatli olmaları konusunda ve de trafik kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmaları oldukça önemlidir. Trafik içerisinde belli başlı cezalar bulunmaktadır. En çok cezası kesilen trafik ihlali ise emniyet kemeri cezasıdır. 

Emniyet kemeri için artan cezalar 

En çok ceza yenilen ihlal emniyet kemeri kuralına uymamaktır. En çok göz ardı edilmiş olan güvenlik önlemlerinden biri haline gelmiştir. Kısa yolculuklar da vatandaşlar emniyet kemeri takmayı çok gereksiz bulmaktadır.  Emniyet kemeri takmak can güvenliğiniz için oldukça önemli bir durumdur. Yapılan güvenlik testleri sonucunda emniyet kemeri kullanmanın önemi de sürekli olarak vurgulanmaktadır. Bu sebepten dolayı da hem sürücüler hem de ön ön koltukta oturmakta olan vatandaşlar kısa bir yolculuk yapsa bile emniyet kemerini takmakla yükümlüdür. 

2023 yılı içinde emniyet kemeri ihlallerine yönelik olarak cezalarda geçtiğimiz yıllara göre ciddi oranda artış göstermektedir. Emniyet kemeri takmayan sürücü ve yolcular için para cezası kesilecektir. 2022 yılında takmama cezası 196 TL’yken, 2023 yılında yeniden değerlendirilme ile beraber 436 TL’ye çıkarıldı. Bu para cezasına çarptırılmamak için arabanıza biner binmez emniyet kemerinizi takmanız gerekmektedir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2023 yılında 951 TL’ye çıkarıldı. Ehliyetsiz araç kullanan vatandaşlar için ise ödenecek ceza miktarı 8190 TL’ye yükseldi. 

İlginizi Çekebilir;  Tapusu olanlar dikkat! Yeni dönem tapu sahiplerini etkileyecek!

İlgili Yazılar