Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Dışı çirkin ve tehlikeli, içi ise tam bir şifa deposu! İskorpit balığının faydaları!

Dışı çirkin ve tehlikeli, içi ise tam bir şifa deposu! İskorpit balığının faydaları!

Balık severlerin dikkatine!!! İskorpit balığının faydalarını öğrendikten sonra sadece bu balığı tercih edeceksiniz. Adeta şifa deposu. Tadı ise efsane…

admin admin -
63 0

Zehirli dikenleri olan iskorpit balığının birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? İçi öyle bir lezzetli ki yedikçe yemek isteyeceksiniz. Faydaları da saymakla bitmez. Bu balığın çorbası o hastalığa birebir çözüm desek yeridir. İşte haberin devamında iskorpit balığının binbir faydası… 

İskorpit balığı nedir? 

İskorpit balığının saymakla bitmeyecek faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle dışı zehirli olduğu için çok tercih edilmese de içi oldukça lezzetli bir balıktır. Dış görünüşünden ve zehirli dikenlerinden dolayı çok ilgi görmeyen iskorpit balığı lezzet harikası bir balık olarak karşımıza çıkıyor. Balık sezonunun bitmesinden sonra tezgahlarda kültür ve olta balıkları yerini alıyor. Somon, levrek, alabalık ve çipura gibi kültür balıklarının yanı sıra iskorpit balığı da tezgahlar da yer alıyor. Dış görünüşü oldukça korkutucu olsa da tadına bir kere bakan bir daha vazgeçemiyor. Halk ağzıyla ‘çarpan balığı’ olarak daha yaygın bir adı bulunmaktadır. Samsun ilinde çok daha fazla avlanır. 

İskorpit balığının faydaları 

Samsun ilinde daha fazla bulunur. Fakat ne yazık ki yerel halk bu balığın lezzetini bilmemektedir. Bu balığın en çok çorbası tapılır. Sinop, Ordu’nun Perşembe ilçesinde oldukça ilgi ile karşılanmaktadır. İskorpit balığının kilosu 80 TL’den satılmaktadır. Ama balığın dikenine dikkat etmeniz gerekiyor. Değdiği yeri anında kabartıp şişiriyor. Bu iskorpit çorbası epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. 

Balık satıcısı olan Onurcan Köse “iskorpit balığı halk arasında ‘çarpan balığı’ olarak bilinmektedir. Görüntüsü çirkin olduğu için çok fazla ilgi görmese de faydalı bir balıktır. Epilepsi hastalığına birebir olduğu uzmanlar tarafından test edildi. İskorpit balığı temizlendikten sonra tamamen et olarak kalıyor. Bu balığın buğulaması ve çorbası yapılmaktadır. Kılçıksız olan her balığın yağ oranı da oldukça fazladır. Vatandaş bu balığı evde temizleyemez. Üzerinde bulunan dikenler zehirlidir. Profesyonel balıkçılara temizletmek gerekir” ifadeleri ile iskorpit balığının faydalarını ve özelliklerini tanımladı. 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'de Araba Fiyatları Düşecek Mi?

İlgili Yazılar