Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Kara Delik hakkında bunları biliyor muydunuz? İşte o sır…

Kara Delik hakkında bunları biliyor muydunuz? İşte o sır…

Uzay uçsuz bucaksız bir gizem olmaya devam ederken bilim insanları ise bu gizemi aralamak için çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan son çalışmalarla ise yeni bir kara delik keşfedildi. Peki bu kara delik hangi sırları içinde barındırıyor?

admin admin -
49 0

Kara deliklere giriş sağlanabiliyor olsa da bu etkileşimin geliştirilememesi nedeni ile uzayın merak uyandıran bu karanlığı detayları öğrenmemizi zorlaştırmaktadır. Bilim adamları yapmış oldukları yeni çalışmalarla bu gizemi aydınlatmak için elinden geleni yapmaya çalışmaktadır. Şimdi haberimizde bilim insanlarının uzay konusundaki yeni çalışmaları sizlerle…

Kara delikler hakkında neler biliniyor?

Uzay bilim adamlarının yıllardır merak ettiği ve bu konuda derin çalışmalar sürdürdüğü bir gizem olmaya devam ediyor. Uzay boşluğunda bulunan kara delikler hakkındaki bilgiler de merak konusu oluyor. Fakat son yapılan açıklamalarda kara deliklerin sesine yönelik çalışmaların sonuç vermesi bu sesin keşfedilmesini sağlamıştı. Bu konuda rastlanılan ses ise evrendeki en büyük ve kötü kara deliklerin uzaydaki gürleme sesine dair yerçekimi dalgalarının var olduğuna da rastlanıldı.

Şimdilik ise kara delikler hakkında henüz bilinen en net şeyler ise kütlesi, yükü ve dönüş durumu bilinmektedir. Kara delikler hakkında yapılan birçok çalışma bulunuyor. Bu çalışmaların bazıları sonuç verse de bazıları hala gizemini korumaya devam ediyor. Kara deliklerin nasıl oluştuğuna dair yapılan açıklamalar ise uzayda bulunan gazın doğrudan çökmesi sonucunda güneşin kütlesinden 1000 ile 100 bin kat daha fazla kütleye sahip bir şekilde oluşumunu tamamlıyor.

Kara delikler nasıl ortaya çıkmıştır?

Yapılan çalışmalara göre kara deliklerin nasıl ortaya çıktığına ilk olarak 1784 yılında John Michell değinmişti. Michell ışığın parçacık akışı olması varsayımında bulunarak, yerçekiminin de etkilenmesi gerektiğini öne sürerek kara delik kavramından ilk kez bahseden bilim adamı olmuştur. Bu konuda yaptığı açıklamaları sürdüren Michell o yıllarda güneşten yaklaşık olarak 500 kata kadar daha büyük olan bir yıldızın, ışığın bile kaçamayacağı güçlü bir yerçekimsel alanın olduğunu tahmin ederek buluşuna kara yıldızlar adını vermiştir. Michell’in çalışmasının ardından ise uzay ile ilgilenen diğer bilim insanları bu fikirleri geliştirmiş ve yeni bilgiler edinmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Uzaya gitmek için sıraya girmeniz gerekiyor!

İlgili Yazılar