Emkaloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gezi
 4. »
 5. Kültür Ülkesi Fransa’da Görülecek Yerler

Kültür Ülkesi Fransa’da Görülecek Yerler

admin admin -
39 0

Fransa görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir ülke olarak bilinmektedir. Dünyada belirli bölgelerde denizaşırı toprak bulunduran Fransa Batı Avrupa’da bulunmaktadır. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler arasında en büyük yüz ölçümüne sahip olan Fransa, önemli ölçüde turizm sektörünü topraklarında barındırmaktadır.

Fransa’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa’da UNESCO tarafından kültür mirası sıralamasında üçüncü sırada yer alan Fransa, topraklarında birçok turistik bölge, tarihi eser ve müze bulundurmaktadır. Başlıcaları ise şunlardır;

 • Eyfel Kulesi: Fransa ve Paris denildiğinde akla ilk gelen yer Eyfel Kulesi olmakadır. Çıkıldığında neredeyse tüm şehri çevreleyen bir manzarası olan Eyfel, Fransa’nın en turistik bölgelerindendir. Eyfel’in altındaki Champ De Mars parkı da Eyfel kadar ziyaretçi almaktadır.
 • Şanzelize Caddesi: Fransa’nın en bilindik caddelerinden olan Şanzelize, görülmesi gereken başlıca yerlerden biridir. Dünyaca ünlü markaların ve butiklerin bulunduğu cadde turistlerin alışveriş için ilk tercihlerinden olmaktadır.
 • Disneyland Paris: ABD’ de bulunan Disneyland’ın Fransa ayağı Paris’tedir. Fransa’nın en çok turist alan bölgelerinin başında gelen Disneyland, özellikle çocukların ilgisini çekmektedir.
 • Zafer Takı: Şanzelize Caddesinde bulunmaktadır. Fransa’nın en eski tarihi eserleri arasındadır. 19. Yy da inşa edilmiş olan Zafer Tankını Napolyon Bonapart yaptırmıştır. Savaşta ölen askerler adına Zafer Takının önünde anıtlar yer almaktadır.
 • Louvre Müzesi: Dünya’nın en ünlü tablolarından olan Mona Lisa’nın yer aldığı Louvre Müzesi, en ünlü müzeler arasındadır. İçerisinde otuz binden fazla eser bulunan devasa müze her yıl turistlerin mutlaka uğradıkları yerler arasındadır. Fransa’nın ilk devlet müzesi olma özelliğini de taşımaktadır.
 • Lüksemburg Sarayı: Sarayı çevreleyen bahçe ile de ünlü olan bölge kestane ağaçlarıyla çevrelenmiştir. Şehrin en çok turist alan yeşil alanlarından olmaktadır.
 • Pompidou: Değişik tasarımı ile dikkatleri çeken sanat merkezi turistlerin uğrak noktalarından biridir.
 • Lascaus: Drt gencin yaklaşık seksen yıl kadar önce keşfettiği mağara, on yedi bin yıl öncesinden kalıntılar içermektedir. Duvarlarındaki çizimleri görmek için sanat severlerin Fransa’daki en uğrak yerlerinden biri olmaktadır. UNESCO dünya mirasları listesinde de yer almaktadır.
İlginizi Çekebilir;  Meksida'da Görülmesi Gereken Yerler

Fransa’da Hangi Yemekler Meşhurdur?

Fransa gezi rehberi içerisinde somut olmayan kültürel miras olarak adlandırılan Fransa mutfağını da içermektedir. Fransa, öncelikli olarak peynirleri ve şaraplarıyla sonrasında kruvasan ve makaronlarıyla akıllara gelen bir mutfak kültürüne sahiptir. Aynı zamanda Château Briand, Beef Bourguignon, Coq au Vin en ünlü et yemekleri arasında yer almaktadırlar. Baget ekmekler, peynir çeşitleri,kahveyle servis edilen kruvasanlar da Fransa’yı ziyarete giden turistlerin mutlaka yedikleri yiyecekler arasındadır.

Fransa’da Yapılması Gereken Aktiviteler Nelerdir?

Fransa’da gezilecek yerler ile birlikte yapılacak aktiviteler de çeşitlilik göstermektedir. Turistlerin en çok tercih ettiği aktivitelerin başında sahillerinde kayak turlarına binmek, Eyfel Kulesi’ne çıkmak, yerel pazarlarını ve caddelerini gezerek alışveriş yapmak, müzeleri ve tarihi eserleri gezmek, Fransa’ya özgü yiyecekleri tadımlamak bulunmaktadır.

İlgili Yazılar