Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kurban etini poşete koymayın! Bakın koyunca neler oluyormuş!

Kurban etini poşete koymayın! Bakın koyunca neler oluyormuş!

admin admin -
66 0

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, geçen yıl yapılan yanlış saklama yöntemleri nedeniyle Türkiye genelinde kurban etlerinin yüzde 10’unun israf edildiğine dikkat çekiyor.

Yardımcı, kurban etlerinin poşetlere konulmaması gerektiğini ve hemen bozulabileceğini belirtiyor. Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte Türkiye’de et tüketimi artış gösteriyor. Bu dönemde yapılan bazı hatalı uygulamalar, hem israfa hem de sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bu konuda dikkat çekici bir uyarıda bulunarak, kurban etlerinin hatalı saklanmasının büyük bir sorun olduğunu vurguluyor.

Kurban Bayramı öncesi uyarılar geldi

Türkiye’de Kurban Bayramı yaklaşırken, et tüketimi artış gösteriyor. Geçen yıl yapılan yanlış saklama yöntemleri nedeniyle kurban etlerinin yüzde 10’u israf edildi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, kurban etlerinin poşetlere konulmaması gerektiğini ve doğru saklama yöntemlerinin uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Yardımcı, etlerin poşetlere konulması durumunda hemen bozulabileceğini ve kokabileceğini söylüyor. Kurban etlerinin yeşerme ve bakteri oluşumu gibi sorunlarla karşılaşabileceğine dikkat çeken Yardımcı, etlerin temiz ve steril bir ortamda kesilmesi, uygun şekilde parçalara ayrılıp vakumlanması ve düşük sıcaklıkta saklanması gerektiğini vurguluyor.

Uzun süreli saklamak isteyenler mutlaka derin dondurucu kullanmalı!

Kurban etlerini kesildikleri gün tüketmek istemeyenlerin buzdolaplarında, daha uzun süreli saklama yapmak isteyenlerin ise derin dondurucularda muhafaza edebileceklerini söylüyor. Derin donduruculardan uzun süre sonra etlerin tadının değişebileceğini belirten Yardımcı, tüketicilerin mümkün olduğunca çabuk tüketmelerinin önemini vurguluyor.

Toplumun doğru et saklama yöntemlerini öğrenmesinin ve uygulamasının önemli olduğunu belirterek, daha fazla eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini söylüyor. Sağlıklı bir et tüketimi için israfı engellemenin ve doğru saklama yöntemlerini kullanmanın önemine dikkat çeken Yardımcı, tüketicilere bu konuda daha fazla bilinçlenmeleri çağrısında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir;  EPDK Tarife Değişikliği: Elektrik Faturası Kararı!

Aynı zamanda bu sene mevcut kurallara ve uyarılara uymayan kişiler için para cezası gibi durumların da meydana geleceği ifade ediliyor.

İlgili Yazılar