Emkaloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Normal doğum yapmanın vücuda sağladığı inanılmaz 9 fayda! 

Normal doğum yapmanın vücuda sağladığı inanılmaz 9 fayda! 

admin admin -
60 0

Kadınlar doğum yaparken kolay olduğunu düşündüğü için sezaryen doğum tercih etmektedir. Fakat  normal doğum yapmanın faydalarını öğrendikten sonra herkes normal doğum yapmak isteyecek. Peki faydaları neler? 

Normal doğum yapmanın kadın vücudu için inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Zorlu bir süreç olduğundan dolayı birçok kadın bu doğum yöntemini tercih etmese de bu haberimizi okuduktan sonra normal doğum yapmak isteyecekler. Kadın doğum uzmanlarının ilk tercihi olan normal doğumun kadın için 9 faydası şu şekilde… 

Normal doğumun kadın vücuduna faydaları 

Anne olmaya adım adım yaklaşırken doğum süreçleri birçok anne adayları tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Doğum tercihi yapmak anne adayı için oldukça zorlu bir süreç olmaktadır. Sezaryen, normal doğum ve suda doğum gibi üç doğum alternatifi bulunmaktadır. Seçilen doğum yöntemi doğum sonrasında hem anne hem de çocuk için ciddi bir süreç ile doğru orantılıdır. Kadın doğum uzmanları tarafından en çok önerilen doğum çeşidi normal doğumdur. Fakat bu doğum genetik ve biyolojik yatkınlık ile de bağlıdır. Normal doğumun 9 faydası şu şekildedir; 

 1. Annenin doğum sonrasında daha çabuk iyileşmesine ve ayağa kalkmasına yardımcı olur. 
 2. Normal doğum yapan anneler hastanede en fazla 1 gün kalır. Doğum sonrasında bebeği ile daha rahat ilgilenir. 
 3. Sezaryen doğumdan daha az enfeksiyon riski taşımaktadır. 
 4. Annenin süt hormonları daha hızlı çalıştığından dolayı emzirme sorunu yaşama oranları çok azdır. Normal doğum ile doğan çocuklarda emme refleksi oldukça güçlüdür.
 5. Kilo verme işlemi daha kolay olur. 
 6. Kabızlık problemi doğum sonrasında daha az görünmektedir. 
 7. Doğum kanalı sırasında çocuk anneden aldığı faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemi de güçlü olur.
 8. Bebek doğum esnasında ciğerinde bulunan amniyon sıvısını boşaltır, bu sayede daha az solunum problemi yaşanır. 
 9. Plasenta, kan pıhtısı ve bebekten kalan alıntılar vücuttan kolay bir şekilde arıtılır. 
İlginizi Çekebilir;  Seo Uyumlu Makale

Normal doğum anne adayları için oldukça faydalıdır. İlk aşamada anne rahminin ağzının 9-10 cm açılması hedeflenmektedir. Bu süreç içinde annenin kasılmaları ve bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Bu sayede doğum gerçekleştirilir. 

İlgili Yazılar