Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Öğretmen maaşlarında zam gündemde!

Öğretmen maaşlarında zam gündemde!

admin admin -
48 0

Öğretmenlerin dikkatine bu haber en çok sizi ilgilendiriyor. Yapılan yeni açıklamaya göre öğretmen maaşlarına zam beklentisi konuşuluyor. Beklenilen yeni fiyat ise belli oldu. Peki yeni öğretmen maaşları ne kadar olacak?

Öğretmenlerin maaşları yetersiz bulunması yeni bir zam konusunda gündeme taşıdı. Temmuz ayı itibari ile asgari ücrete yapılan zammın ardından öğretmenler de yeni bir zam beklentisi içerisine girdi. Eski öğretmen maaşlarının hemen hemen yeni askeri ücrete tekabül etmesi nedeni ile yeni bir zam yapıldı. Şimdi haberimizin devamında yeni öğretmen maaşları hakkında merak edilen her şey sizlerle…

Öğretmen maaşları ne kadar oldu?

Asgari ücrete Temmuz 2023 itibari ile zam yapılmasından dolayı memur maaşlarının da ne kadar olacağı merak konusu olmuştu. Bu konu hakkında yasal düzenlemenin 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasında meclise gelmesi beklenilmektedir. 3 Temmuz Pazartesi günü haziran ayı enflasyon verisinin de açıklanmasıyla birlikte oluşacak olan yeni enflasyon farkının memur maaşlarına zam olarak dönmesini gerektirmektedir. Yapılacak olan yeni zammın ise refah payı ile enflasyonun hesaplanarak yapılması beklenilmektedir. Temmuz ayı zamlı maaş düzenlemelerini içeren torba yasanın meclise gelmesi ve bunun sonucunda da öğretmen maaşının 26.000 TL’nin üzerine çıkarılması beklenilen haberler arasında yer alıyor. Güncel öğretmen maaşının 14.700 TL olması ve Temmuz itibari ile askeriye ücreti 11.400 TL ye kadar yükselmesi memur ile askeri ücretli arasında bir fark kalmamasını da sağlamıştı. Bu durumda öğretmenlerin beklentisi ise en az 26.000 TL oluyor.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı konuya yönelik açıklamalarda bulundu

Öğretmen maaşının güncel enflasyon ve refah payının da hesaplara katılmasıyla en az 26.890 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Bu konuda açıklama yapan sosyal güvenlik başuzmanı İsa Karakaş meslek gruplarına yönelik yeni zamlı memur maaşlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre temmuz ayının ilk haftasında memurlara verilecek olan zam ve oransal zam miktarları netleşecek. Bu durumda ise güncel öğretmen maaşları 14.700 TL’den 26.890 TL’ye yükselirken uzman öğretmen maaşı da 17.150 TL’den 30.450 TL’ye başöğretmen maaşı ise 19.600 TL’den 34.430 TL’ye yükselecektir.

İlginizi Çekebilir;  TOKİ başvuruları başladı: Ev sahibi olmanın yeni yolu!

İlgili Yazılar