Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi
  4. »
  5. Sırbistan’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Sırbistan’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

admin admin -
70 0

Sırbistan’da mutlaka gezilmesi gereken yerler Balkanlar’ın bu en güzel ülkesinin derinliklerini keşfetmenize yardımcı olacaktır. Türkiye’den vize istemeyen Sırbistan için kısa ya da uzun süreli bir gezi programı yapmanız özel duygular yaşamanıza ve pek çok kültürel tanıklık yapmanıza neden olacak.

Sırbistan’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler: Belgrad

Sırbistan denilince elbette ilk akla gelen başkent Belgrad olacaktır. Balkanlar’ın bu güzide şehri, Avrupai görünümü, tarihsel yapıları ve çevresi ile birlikte son derece özel bir şehir olarak öne çıkıyor. Şehir sürekli dinamik bir yapıda ve planlaması da özellikle Yugoslavya dönemimde son derece başarılı şekilde yapıldığından oldukça rahat şekilde gezi imkânı sağlıyor. Belgrad’da günün her saatinde yapacak bir şeyler bulabilir, restoranları, eğlence yerlerini, müzelerini, tarihi yerlerini günlerce gezebilirsiniz. Şehir kendi içinde de eski ve yeni olarak ayrılıyor ve her bir bölgenin kendisine özgü özellikleri bulunuyor. Belgrad’da özellikle Kalemegdan Parkı’nı gezmek için saatler harcayabilirsiniz. Bunun yanında eğlenmek isterseniz Knez Mihailova Sokağı’nı ve bitişindeki kafeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Belgrad Ulusal Müze’yi de gezmeniz pek çok ünlü tablo ve heykeli yakından görme fırsatını da size sunacaktır. Dilerseniz geniş şekilde yapılmış parklarında da saatlerce vakit geçirebilir ve şehrin uğultusunu dinleyebilirsiniz.

Tarihi Yer Görmek İsteyenlere Novi Sad

Ortaçağ’da zaman durmuş izlenimi veren Novi Sad şehri Sırbistan gezisinde görülecek yerler arasında öne çıkan bir bölge olarak biliniyor. Novi Sad’a Belgrad üzerinden düzenli olarak yapılan banliyö tren seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Novi Sad, daha küçük bir şehir olmasına rağmen özellikle mimarisindeki Ortaçağ detayları ve görkemli kilisesi ile size farklı bir deneyim sunmuş olacak. Özellikle yaz aylarında şehirde düzenlenen çeşitli festivallere de katılabilir ve çok daha eğlence dolu anlar geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Bosna Hersek'te Görülecek Yerler

Kopaonik Ulusal Parkı

Sırbistan’ın en yüksek dağını içinde bulunduran Kopaonik Ulusal Parkı özellikle kış sporlarını sevenler için ideal bir alan yaratıyor. Eğer kış sporlarına ilginiz varsa ve Sırbistan’da kış aylarında bulunuyorsanız bu parkı ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında da yeşil doğal manzarası ile sizi karşılayacak olan park civarında çok sayıda tesis ve otel de yer alıyor.

Eski Yerleşim Keşfi İçin: Zemun

Sırbistan’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Zemun’a da mutlaka şans tanımanız gerekiyor. Zemun, Belgrad büyüdükçe günümüzde Belgrad’ın bir banliyösü haline gelmiş durumda. Kent 1900’lü yılların başına kadar Avusturya Macaristan İmparatorluğunda kaldığından bölgede barok mimari özellikleri baskın bir şekilde görülüyor. Özellikle kilise ve evlerdeki barok detaylar tarihte özel bir yolculuk yapabilmenize yardımcı olacak. Bölgede çok katkı binaların yapımına izin verilmediği için tarihsel dokusunu koruyan bölgeye mutlaka bir gün ayırmanız gerekebilir. Özellikle Tuna nehrinin hemen yanında olduğu için bu bölgede dilerseniz Tuna nehrine saatlerce bakabilir ya da hemen nehir kenarında bulunan tekne restoranlarda yiyecek içecek siparişinde bulunabilirsiniz.

İlgili Yazılar