Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Soğuk Duş Alırsanız Vücudunuzda Bakın Neler Oluyor? İşte Vücuda 8 Faydası!

Soğuk Duş Alırsanız Vücudunuzda Bakın Neler Oluyor? İşte Vücuda 8 Faydası!

Sıcak havaların gelmesi ile soğuk suyla duş alma dönemi başlamış oldu. Her ne kadar soğuk suyla duş almak hastalık sebebi gibi görülse de aslında çok fazla faydası bulunuyor. İşte soğuk suyla duş almanın 8 faydası!

admin admin -
68 0

Yapılan araştırmalar sonucu soğuk su ile duş alanların daha fazla mutluluk hormonu salgıladığı öğrenildi. Bu sayede daha enerjik ve daha neşeli oldukları gözlemlendi. Sadece buda değil özellikle depresyon gibi durumlardan tamamen uzak kalındığı da ayrıca gözlemlenenler arasında yer aldı. Ancak bu durumlarından yanı sıra soğuk duşun en büyük etkisi hafızayı güçlendirmesidir.

Soğuk Duşun Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Mutluluk hormonu salgıladığı bilinen soğuk duş bunun yanında hafızayı güçlendiren bir yapıya sahip. Hafıza sorunu yaşayan ve sürekli unutkanlık yaşayan kişiler düzenli olarak soğuk duş alır ise hafızayı güçlendirdiği görüldü. Bunun yanı sıra duygusal açıdan çöküş yaşayan kişiler içinde büyük bir çözüm sağlıyor. Düzenli olarak yapıldığında duygu dayanıklılığına da çözüm olmuştur.

Gün içinde yaşanan sürekli stres özellikle çalışanlar için büyük bir sorundur. Ancak özellikle sıcak havada yapılan soğuk bir duş stresin en büyük düşmanı haline geliyor. Ayrıca dinç kalmak içinde soğuk duşu tercih edebilirsiniz. Gün içinde sürekli uyguluyor iseniz hızlı bir soğuk duş sayesinde Gün boyu dinç kalmanız mümkün.

Faydaları Sadece Bu Kadar Değil!

Pek çoğumuz eminim soğuk duşun bağışıklığı güçlendirdiğini biliriz. Hatta bazı hastanelerde bebek ilk doğduğunda soğuk su ile yıkanıp bağışıklığı güçlendirilir. Hızlı hastalanan bir yapınız var ise düzenli soğuk duş ile bunu çözmeniz mümkün. Bilinen bir diğer yararı ise lenfatik dolaşımı güçlendirmesidir. Hatta öyle ki lenf dostu olarak bilinir.

Tansiyonu veya nabzı yükselen bir kişi soğuk duş sayesinde kendine gelebilir. Özellikle tansiyonu yükselen bir kişi soğuk duş sonrası eski haline geldiği gözlemlenmiştir. Vücudunuzda veya kaslarınız da bir sorun var ise mutlaka düzenli olarak soğuk duş almanız önerilir. Kaslarda oluşan sorunu en hızlı şekilde çözen etkenlerden biri de soğuk duş almaktır.

İlginizi Çekebilir;  Beyaz Lahana Suyu Gerçek Bir Zayıflama İksiri mi?

İlgili Yazılar