Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. SON DAKİKA: 2023 Temmuz zammı beklenirken işverenler destekler artacak mı ? sorusunun cevabını merak ediyor.

SON DAKİKA: 2023 Temmuz zammı beklenirken işverenler destekler artacak mı ? sorusunun cevabını merak ediyor.

Asgari ücretle beraber işveren teşvikleri artacak mı ?

admin admin -
85 0

Asgari ücret ile ilgili haberler ard arda geliyor. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol süreçte kameralar karşısına geçen ilk isim oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısından önce bakan Işıkhanı ziyaret eden Akkol asgari ücret zammı ve işveren destekleri hakkında konuştu.

2023 Temmuz ayında yapılması beklenen Asgari Ücret zammının işverenlere de yük oluşturduğu belirtiliyor. Dengenin korunması için devletin işverenlerle alakalı teşviklerinin artırılmasıda konuşulmaktadır.

Asgari ücret artışıyla birlikte, 400,00 TL’lik desteğin de yükseltilmesi konusunda önerilerde bulunan Akkol, her iki kesiminde dengede tutulması gerektiğini vurguladı.

2023 Temmuz Zammı Sonrası İşveren Desteği Artacak Mı?

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, ‘İşveren teşviği artmasını Bakanımıza ilettik. Bu desteğin devamı ve artırılması konusunda bir düşüncemiz var. Gelir Vergisinde güncellemeler yapabiliriz. Biz, TİSK olarak bu revizyonlara imza atabiliriz.’

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 13 Haziranda ara zammı belirlemek için toplanırken, Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz, çalışanları enflasyona yenik düşürmeyeceklerini dile getirdi.

Komisyon, TÜİK’in 2023 6. aya kadar açıklanan enflasyon oranlarını dikkate alarak değerlendirme yapacak.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Yasa gereği işçi, işveren ve hükümetin beşer temsilcisi olmak üzere on beş kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirlemektedir. Komisyon, çalışmalar kapsamında 4 kez toplanıyor.

En az on üyenin katılımıyla toplanıp oy çoğunluğu ile karar veriliyor.

Şu anki Asgari Ücretin işverene maliyeti, 11.759 TL 40 Kuruş. Bunun 10.008 TL’si brüt, 1.151 TL 24 Kuruş’u SGK primi, 200,00 TL 16 Kuruşunu işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir;  Dışı çirkin ve tehlikeli, içi ise tam bir şifa deposu! İskorpit balığının faydaları!

İlgili Yazılar