Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tapusu olanlar dikkat! Yeni dönem tapu sahiplerini etkileyecek!

Tapusu olanlar dikkat! Yeni dönem tapu sahiplerini etkileyecek!

Bu haber tapusu olan her vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Yeni bir döneme giriş yapılıyor. Bu haberi dikkatli bir şekilde okuyun. Çok önemli!!!

admin admin -
64 0

Kira ilişkilerinden kaynaklı olan uyuşmazlıklar, taşınabilir veya taşınmazların paylaştırılmasına ve tüm ortaklıkların giderilmesine ilişkin Kat Mülkiyet Kanunu kapsamında yeni bir uygulama başlatılıyor. Peki bu başlatılan kanun kimleri kapsıyor. Hepsi ve daha fazlası haberimizde sizlerle.. 

Tapusu olan vatandaşların dikkatine!!! 

TBMM genel kurulu tarafından kabul edilmiş olan icra ve iflas kanunu ile bazı kanunlar içerisinde değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamına göre ticari davalardan, tazminat, itiraz iptali, menfi tespit ve istirdat davaları, konusu bir miktar para olan alacak davaları açılmadan önce ara bulucuya başvurulması şart haline gelecek. Yapılacak olan yeni düzenlemenin ise 1 Eylül 2023 cuma günü yürürlüğe girmesi bekleniyor. Fakat kiralanmış olan taşınmazların icra ve iflas kanununa göre ilansız icra yolu ile tahliyesine arabuluculuk usulü tabi olmayacak. Fakat anılmış olan usulde Sulh hukuk Mahkemesinde dava açılması gerektiği zaman arabuluculuğa ilişkin hükümler tabi olacaktır. 

Arabuluculukta 3 aylık süre detayına dikkat!! 

Kanun ile ilgili taşınmazın devrine veya da taşınmaz üzerinde sınırlı olan ayni hak kurulmasına ilişkin uyuşmazlıkların yaşanmasında arabuluculuk usulü düzenlenmektedir. Bu düzenleme ise 1 Eylül 2023 cuma günü itibari ile yürürlüğe girmeye başlayacak. Taşınmazın devri ne veyada taşınmaz üzerinde sınırlı olarak ayni hak kurulmasına ait uyuşmazlık yaşandığında arabuluculuk daha elverişli hale gelecek. 

Bu kapsamda yaşanan uyuşmazlıklar, taraflar üzerinden yazılı olarak kararlaştırılıp, arabulucunun ise bu karara tutanak tutarak, tuttuğu tarihten itibaren üç ay geçmemek üzere tasarruf yetkisinin kıskanıra dair tapu siciline şerh verilecektir. Bu esasta dikkate aşınması gereken konular yer almaktadır. Arabulucu tarafından halledilen sorunlarda tekrardan dava açılmaması gerekmektedir. Verilen şerh tarafların anlaşamaması veya tarafların şerhin kaldırılmasına yönelik anlaşması halinde arabulucunun talep etmesi ile üç aylık süre sonunda kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bu şerh taşınmazı sulh ve hukuk mahkemesi tarafınca alınacaktır. İcra edilebilirlik şerhinin de taraflar tarafınca alınması gerekmektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Arefe günü kargolar çalışacak mı? Hangi kargolar açık olacak?

İlgili Yazılar