Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Teknofest Projelerinde Büyük Gelişme! Projeler Girişime Dönüşecek!

Teknofest Projelerinde Büyük Gelişme! Projeler Girişime Dönüşecek!

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali girişim projeleri ile ilgiyi tekrar üzerine çekti. Proje kapsamında hazırlanan planlar girişime dönüştürülmesi için hazırlanıyor. Detaylar haberimizde...

admin admin -
60 0

Teknofest  yaptığı açılamaya göre, İstanbul’da nisan ayında düzenlenen 2 milyon 547 bin ziyaretçisi ile rekora imza atan projede, 2023 yılının ikinci ve üçüncü dönemlerinde  yeni bir yarışma projesi ile  30 Ağustos-3 Eylül’de Ankara’da, 27 Eylül-1 Ekim’de ise İzmir’de gerçekleştirileceğini açıkladı. Teknofest, Girişim Yarışması modeli ile 10 farklı bölümde yapılacak yarışma sonrası girişime dönüşümü  istenen projelerin gelişimine tanıklık yapacak.

Teknofest Girişim Yarışması Süreci Nasıl İşliyor?

Teknofest Girişim Yarışması’na, 2018-2023 yılları arasında Teknofest  bünyesinde düzenlenen yarışmalara başvurmuş lise, üniversite ve üzeri seviyesindeki takımların katılımı ile düzenlenecek. Yarışmaya katılacak girişim alanları ise: Eğitim Teknolojileri, Sağlık ve İyi Yaşam Teknolojileri, Ulaşım ve Mobilite Teknolojileri, Tarım Teknolojileri, Haberleşme ve İletişim Teknolojileri yer alacak.

Ayrıca turizm Teknolojileri, Çevre, Enerji ve İklim Teknolojileri, Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri, Afet Yönetim Teknolojileri ve Engelsiz Yaşam Teknolojilerinde bulunan öğrencilerin katılımı ile sağlanacak. Teknofest yarışmacılarının katılabildiği yarışmada tüm temalar Ön Kuluçka ve Hızlandırma kategorilerinden oluşacak. Bölümler genel olarak bilim ağırlıklı olup yetenek bazında bölümler yer almayacak.

Teknofest Girişim Yarışması Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başlangıç olarak ön kuluçka alanında  girişim fikri olan veya ürününü geliştirmekte olan takımlar bu kategoride değerlendirilmeye alınacak.  Bu aşamada girişimin kurulmuş olması veya şirketleşmiş olması şartı aranmadan direk olarak takımlardan projelerin kabulü yapılacak.  Sonraki aşamada  ise projesini test edilebilir bir ürüne dönüştürmüş ve bu projeleri ile ilgili şirket kurmuş takımlar sunumları ile değerlendirmeye hak görebilecek.

Teknofest  yarışmacılarının girişim sistemini tamamen benimsemeleri, teknoloji yarışmalarında geliştirilen projelerin ticari olarak dönüştürülüp  topluma kazandırılması ve girişime dönüşen projeler ile Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlanmasının amaçlanması gerekiyor. Ayrıca yarışmaya katılıp projesi kabul gören katılımcılara 7 milyon TL değerinde bir ödül verilecek. Ancak son başvuru tarihi 10 temmuz olup bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

İlginizi Çekebilir;  Web Tasarımında En Çok Yapılan Hatalar ve Nasıl Düzeltilebilir

İlgili Yazılar