Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. TÜBİTAK 4 kategoride ödül veriyor! Ödülü almak için şartlar neler?

TÜBİTAK 4 kategoride ödül veriyor! Ödülü almak için şartlar neler?

Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu yani TÜBİTAK yıllardır bilime yön vermeye devam ediyor. Yine TÜBİTAK tarafından yapılan 100. yıl bilim ödüllerinde 4 kategoride ödül sahiplerini bulacak. Peki bu hangi kategoriler olacak?

admin admin -
51 0

Türkiye bilim ödülleri her yıl sahiplerini bulunmaya devam ediyor. Bu sayede çok fazla genç yetenek keşfedilerek bilime ışık tutuluyor. 100. yıl bilim ödüllerinde yine birçok kategori yer alıyor. Yarışmacılar bu konuda hazırlanmaya devam ediyor. Hazırlanmaları biten yarışmacılar ise gününü bekliyorlar. Şimdi haberimizin devamında 100. yıl bilim ödülleri hakkında merak edilen her şey sizlerle…

100. yıl bilim ödüllerine başvurular başladı

TÜBİTAK sayesinde yıllardır birçok yetenek keşfedilirken bilime ışık ve yön olunuyor. Bu yarışmalarda keşfedilen kişilerin hayatları olumlu yönde değişirken yapılan projeler de hem ulusal hem uluslararası platformlarda birçok kişi tarafından ilgi odağı oluyor. Bu yıl yeniden yapılan bu bilim ödüllerinde yarışmacılar başvurularını 24 Temmuz 2023 tarihine kadar Gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvuru sistemi üzerinden her kategori için bir kişi en fazla 3 kez başvurabilecek. Ödüller bilim, hizmet ödülleri, özel ve teşvik ödülleri kapsamında verilecek. Bilim, özel ve teşvik ödülleri her yıl kazanan kişilere nakdi ödül olarak verilmektedir. Verilen bilgilere göre bilim ve teşvik ödülü alanlara her yıl yönetim kurulu tarafından belirlenen miktar yatırılmaktadır. 2023 yılı için ise bu tutar 1.250.000 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda başvuruları geçerli sayılan kişilerin araştırmalarında kullanmak üzere hesaplarına araştırma desteği de yatırılacağı açıklamalar arasında yer almaktadır.

Ödül alabilmek için geçerli şartlar nelerdir?

TÜBİTAK tarafından verilecek olan 100. yıl bilim ödülleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilere verilecektir. Aynı zamanda bu ödülden faydalanabilmek için yarışmacıların 40 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Hizmet ödülü Türkiye’deki bilim ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmuş olan kişilere, teşvik ödülü ise yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunabilecek ve bu konuda nitelikli olduğunu kanıtlayabilmiş kişilere verilecektir. Bütün bu ödüller Türkiye’de yaşayan bilim insanlarına bizzat takdim edilecektir.

İlginizi Çekebilir;  Bilim insanlarından kuş gribine çare! Bakın nasıl bir sistem buldular!

İlgili Yazılar