Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Uzaya gitmek için sıraya girmeniz gerekiyor!

Uzaya gitmek için sıraya girmeniz gerekiyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre çalışmaların başlaması neticesinde Türkiye gelecekte uzay bilimi insanlarını yetiştirebilecek. Bu haber meraklılarını oldukça heyecanlandırdı. Peki bu nasıl mümkün olacak?

admin admin -
46 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır uzaya gitmek ve bu anlamda çalışmalar yapan kişilerin önünü açtı. Bu konuda yapılan çalışmaların olduğunu ve bu çalışmaların olumlu bir sonuç almasının ardından projenin anında hayata geçirileceğinden bahsetti. Bu konu hakkında merak edilen her detay ise şimdi haberimizde sizlerle olacak…

Saklıkent Gökyüzü Gözlem etkinliği kapıları uzaya açabilecek mi?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır 10 ila 13 Ağustos tarihleri itibari ile Saklıkent Gökyüzü Gözlem etkinliğinin olacağını açıkladı. Açıklamalarına “Tek bir gencin, bir çocuğun dahi bu etkinliklerden ilham alarak uzayı sevmesi belki de gelecek yıllarda Türkiye’nin önemli uzay sistemlerini geliştiren bilim insanlarından biri olmasına da vesile olacaktır” kelimelerine yer verdi. Bunun yanında açıklamalarını sürdüren bakan Kacır TÜBİTAK tarafından yapılan bu etkinliğe katılımının da fazla olacağını düşünüyoruz dedi.

Bu etkinlik Bilim ve Teknik Dergisi tarafından ilk defa 1998 yılında Saklıkent’te düzenlenen Gökyüzü Gözlem etkinliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarının katkısı ile hazırlanacak. Astronomi meraklılarının bu etkinliğe karşı özel bir ilgilerinin olacağını düşünüyoruz. Belki de bu etkinlik Türkiye için uzay kapılarını aralayabilecek düzeyde bir sonucun elde edilmesine de fayda sağlayabilecek.

Katılımcılar ise kura yöntemi ile belli olacak

Saklıkent Gökyüzü Gözlem etkinliğine katılmak isteyen yarışmacılar TÜBİTAK resmi internet sayfasına başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapmayan kişiler bu haktan mahrum edilecektir. Başvuru tarihi resmi internet sitesi üzerinden 7 Temmuz 2023 tarihine kadar sürecektir. Etkinliğe katılacak olan 1.000 kişi ise herhangi bir haksızlık yaşanmaması adına kura yöntemi ile belirlenecek. 81 ilden gelen başvurular çok fazla olacağı için böyle bir yöntem bulunmuştur. Bu etkinliğin amacı gezegenleri inceleyen çocukların ilerde oldukça büyük bir bilim insanı olmaları yönünde bir kapı olmaktır. Başvuru tarihlerine dikkat ederek etkinliğe katılmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin Uzay Hedefleri: 2024'e Kadar Yapılacaklar

İlgili Yazılar