Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Uzaydan gelen ses çok şaşırttı! Bilim adamlarının yaptığı çalışma…

Uzaydan gelen ses çok şaşırttı! Bilim adamlarının yaptığı çalışma…

Bilim insanları bir ilke imza attı. Yapılan çalışmalar sonuç verdi. Uzaydan öyle bir ses duydular ki herkes çok şaşıracak.

admin admin -
51 0

Uzay araştırması yapan bilim adamları, uçsuz bucaksız uzayda her gün yeni bir çalıştırma sürdürüyor. Yapılan yeni açıklamada ise karadeliklerin sesinin duyulduğu açıklandı. Bu açıklamanın ardından karadeliklerin nasıl bir sesi var merak konusu oldu. Şimdi haberimizde sesle ilgili tüm detaylar sizlerle…

Bilim İnsanları Kütleçekimsel Dalga Sesini İlk Kez Duydu

Dünyanın hemen hemen her yerindeki gökbilimciler, uzun süren çalışma kuramı yapıldıktan sonra, evrenden duyulan arka plan uğultusu yaratan ultra düşük frekanslı kütleçekimsel dalgaların bulgularına rastladıklarını duyurdu. Albert Einstein’ın geçmişte tahmin ettiği uzay-zaman dokusundaki kütleçekimsel dalgaların yarattığı düşük frekansların birbirine geçerek kozmik arka plan uğultusu oluşturduğuna dair bulgular açıklandı. Bu yapılan açıklamalara Kuzey Amerika, Avrupa, Çin, Hindistan ve Avustralya’da çalışma yapan ve teleskop kullanan yüzlerce bilim insanının yıllarca süren çalışmasının sonucunda ulaşıldı.

2015-2016’da araştırmacıların yapmış olduğu araştırmalarda iki uzak kara deliğin ürettiği kütleçekimsel dalgaların varlığını ilk kez saptadıklarını açıklamasından 7 yıl sonra bildirildi. Zamanında Einstein, gerçekten ağır nesnelerin uzay zamanda, evrenimizin dokusunda, hareket ettiklerinde, bu bağlamda yayılan dalgacıklar yarattıklarını öngörmüştü. Bilim adamların çalışmaları sonucu yapılan araştırmalarda evrenin fon müziğine benzettiği bu dalgalanmalar ilk olarak 2015 yılında tespit edilmişti. Fakat Yale Üniversitesi astrofizikçilerinden Chiara Mingarelli, şimdiye kadar yapılmış ve incelenmiş bu yöntemlerin sadece yüksek frekanslardaki dalgaları yakalayabildiğini açıkladı.

Evrenin Fon Müziği Tespit Edildi

 Evrenin fon müziği olarak adlandırılan bu sesler hakkındaki yapılan son araştırmada çok daha düşük frekanslarda dalgalar arayan bilim insanları, inip çıkmasının süresinin on yıllar sürebilen bu dalgalanmaların bazılarını Güneş’ten milyarlarca kat büyük bir kütleye sahip süper kütleli kara deliklerden geldiğin düşünmektedir. Bu düşünce kapsamında kara delikler, ikili olarak birbirinin etrafında dönerken kütleçekim dalgaları yaymaktadır. Columbia Üniversitesi’nde görev yapan astrofizikçi Szabolcs Marka; Marka, yavaş ve sakin bir şekilde birbirlerinin yörüngesinde hareket eden süper kütleli ikili kara delikleri “Kozmik operanın tenorları ve basları” adını vererek tanımlıyor.

İlginizi Çekebilir;  Bilim insanlarının kağıt ile ilgili yeni bir keşif! Böyle yapılınca bakın ne oluyormuş?

İlgili Yazılar