Emkaloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Vakıf Üniversitelerinde Ücretlere Zam Geliyor, Öğrenciler ve Veliler Endişeli

Vakıf Üniversitelerinde Ücretlere Zam Geliyor, Öğrenciler ve Veliler Endişeli

Vakıf üniversitesinde okuyan öğrencileri üzecek yeni bir haber yapıldı. Okul fiyatlarında değişiklik yapılıyor. Öğrenciler ve aileleri bu haber karşısında çok üzülecek. Acele eden o fiyatlardan faydalanabilecek.

admin admin -
68 0

Vakıf üniversiteleri tarafından açıklama yapıldı. Okul ücretlerine zam geldi. Öğrenciler ve veliler bu durum konusunda oldukça endişeye girdi. Her bölüm için fiyat oranları nasıl gerçekleşti. İşte haberin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Vakıf üniversitelerinin ücretleri ne oldu? 

Vakıf üniversiteleri yaptığı açıklama ile tüm öğrencileri ve ailelerini derinden sarstı. Üniversite sınavı ardından herkesin gözü vakıf üniversitelerin fiyat listesini aramaya başladı. Devlet üniversitelerine yerleşme imkanı olmayan öğrenciler için ikinci tercih vakıf üniversiteleri olmaktadır. Asgari ücrete gelen zam sonrasında bu zam oranı üniversitelere yansımasa da olacak fiyatlar merak edildi. Vakıf üniversiteleri de okul fiyatlarını bu durumlara uygun bir şekilde düzenlemeye başladı. Vakıf üniversiteleri kendi bünyesine öğrenci alabilmek adına “ilk tercihte bizi seçin” ifadesini kullanarak “tercih bursu” adı altında indirim yapacağını belirterek kayıt sözü oluşturmaya başladı. 

Öğrenciler için vakıf üniversitelerine destek 

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girmiş olan öğrenciler aldıkları puan doğrultusunda üniversiteler için tercihler yapmaya başlayacak. Vakıf üniversiteleri de sunacak girmiş olan öğrenciler ile anlaşmalar yaptığına dair iddialar söylenmeye başlandı. İlk beş tercihlerini vakıf üniversitelerinden yana yapan öğrenciye %50 bursun yanı sıra %25 oranında bir indirim daha uygulanacak. Misal bir öğrenci tıp fakültesinde okumak istiyorsa bir öğrenci 2022 yılına göre %89.4 oranında zam yapıldı. Bölüm fiyatı 2022 yılında 153.310 TL ‘yken, 2023 yılında ise bu fiyat 290.480 TL’ye yükseltildi. Bu fiyatları gören öğrenci veliler ne yapacaklarını bilemediler. 

Eylül ayına kadar olan kayıt yenileme işlemlerini yapmayan erteleyen öğrencilere vakıf üniversiteleri tarafından herhangi bir indirim uygulaması yapılmayacaktır. Ücretleri duyan veliler, yüksek artış gösteren yaşam maliyeti karşısında bir hayli kaygı ve endişe yaşamaya başladı. Asgari ücrete yapılmış olan zamlarında eridiğini gören öğrenciler tarafından okul ücretlerini nasıl ödeyecekleri konusunda ciddi anlamda endişe yaşamaya başladılar. 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'de altın fiyatları neden yükseliyor?

İlgili Yazılar